Ayçiçeği üreticileri kazan kaldırdı

Ayçiçeği üreticileri kazan kaldırdı

Samsun’daki ayçiçeği üreticileri, 2.5 TL olarak belirlenen fiyattan ürününü satamayınca Havza Ziraat Odası önünde tepki gösterdi.

Havza, Vezirköprü, Amasya Ziraat Odası Başkanları bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Ayçiçeği üreticilerinin tepkisine CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de destek verdi.

Cumhuriyet'ten Cemil Ciğerim'in haberine göre; Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, “2019’da girdi fiyatları artmasına rağmen, ayçiçeği alım fiyatı geçen yılın altında kaldı. 2.5 TL olarak belirlenen fiyatlar, 2.12 lTL’ye kadar indi. Bu durum böyle devam ederse, çiftçi ekimi bırakır” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de bir tonda 2 bin 500 lira fiyat veren hükümetin, ithalatta vergileri sıfırladığını, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de fiyatı 2 bin 100 liraya kadar düşürerek alım yapmadığını söyledi.

Öte yandan, yurtdışından da son 10 yılın en düşük fiyatlarının teklif edildiğini belirten Trakyabirlik Başkanı Ahmet Akgün, “Yerli üretim yurtiçinde tüketilmeden hiçbir şekilde ithalat yapılmamalı” diye konuştu.