Halk TV Canlı Yayın
ABD'de 1 ayda 20 milyon kişi işsiz kaldı
Covid-19 salgını nedeniyle nisan ayında ABD'de 20 milyondan fazla özel sektör çalışanı işsiz kaldı.

Covid-19 salgını, ABD'de emekçilere büyük bir darbe vurdu. ADP Araştırma Enstitüsünün Moody's Analytics ile işbirliğince hazırlanan nisan ayı ulusal istihdam raporuna göre, sadece bir ayda 20 milyon 236 bin özel sektör çalışanı işsiz kaldı.

En fazla etkilenen sektör olarak hizmet sektörünün göze çarptığı raporda, sektördeki istihdam azalışının 16 milyon 7 bin olduğu ortaya konuldu. Üretim sektöründe ise 4 milyon 229 bin kişi nisan ayında işsiz kaldı.

Sadece nisan ayındaki iş kaybı, küresel kriz döneminin toplamından 2 kat fazla

Raporda görüşlerine yer verilen ADP Araştırma Enstitüsü Başkanı Ahu Yıldırmaz, bu dönemde benzeri görülmemiş ölçekte iş kaybı yaşandığını vurguladı. Yıldırmaz, “Sadece nisan ayındaki toplam iş kaybı, küresel ekonomik kriz dönemindeki toplam iş kaybının 2 katından fazla” değerlendirmesinde bulundu.

Covid-19 salgınının ekonomik etkileri, ABD’de iş gücü piyasasında etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 25 Nisan ile biten haftada beklentileri aşarak 3 milyon 839 bin olurken, son 6 haftada da toplam 30 milyon 307 bine ulaşmıştı.