Halk TV Canlı Yayın
"1,6 milyar işçi, Covid-19 salgını nedeniyle geçim kaynağını kaybedebilir"
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Covid-19 salgını nedeniyle 1,6 milyar emekçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Covid-19 salgınının çalışma hayatına etkileriyle ilgili hazırladığı raporda; küresel iş gücünün yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomiye tabi çalışan 1,6 milyar işçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu uyarısında bulundu.

Raporda, 2020 yılı başından bu yana küresel olarak iş saatlerindeki daralmanın yüzde 10,5 olacağı belirtilirken; bunun 305 milyon emekçinin işsiz kalmasına denk düştüğünü vurguladı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, Cenevre'de video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği basın toplantısında salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaların devam etmesi ve genişletilmesi nedeniyle 7 Nisan'da açıkladıkları raporu revize etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Ryder, en savunmasız durumdaki emekçilere acilen destek verilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Milyonlarca insan için bir gelirin olmaması, gıda olmaması, güvenlik olmaması ve bir gelecek olmaması demektir. Dünya genelinde milyonlarca işletme zor nefes alıyor" diye konuştu.

İşçi ve işletmelerin desteklenmesi için 'acil, hedefli ve esnek' önlemler alınması çağrısında bulunan Ryder, bunun özellikle kayıt dışı ekonomiler ve küçük işletmeler için gerekli olduğunu kaydetti.