Ekrem İmamoğlu'na “suikast” alarmı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na terör örgütü IŞİD tarafından suikast girişimi planlandığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, terör örgütü IŞİD tarafından suikast girişimi planlandığı bilgisine ulaşıldı. İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu'nun korumalarını uyardı. Güvenlik önlemleri artırıldı. Ancak Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap'ın İBB kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İBB'nin elinde suikastı gerçekleştirmesi planlanan ekip ya da kişilerin yakalandığına dair bir bilgi bulunmuyor.

Halk TV'de Gürkan Hacır ile Şimdiki Zaman Siyaset programına bağlanan gazeteci Ayşenur Arslan, saat 20.30 itibarıyla İmamoğlu ve kurmaylarının toplantıda olduklarını söyledi. Toplantı suikast girişimiyle ilgili değil ancak haberin çıkması üzerine toplantıda tartışılacağı tahmin ediliyor. Arslan, İBB'nin suikast girişiminden bir haftadır haberdar olduğunu ancak kaos yaratmamak adına açıklamadıklarını söyledi.

İsmail Saymaz: İçişleri Bakanlığı yetkilileri istihbari bir duyum olduğunu söyledi

İsmail Saymaz İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Saymaz, “İstihbari duyum alındığını söyledi. Uyarı yapıldığını söyledi. Ani bir şey değil. Genel bir duyum olarak ilettiler”  dedi.

Uğur Dündar Süleyman Soylu ile görüştü

Gazeteci Uğur Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu ile görüştü. Dündar, Soylu ile olan görüşmesini Halk TV'de anlattı.

Uğur Dündar, Soylu ile görüşmesini şu ifadelerle anlattı:

Soylu bana ‘Zaman zaman dönemin popüler kişileri ve devlette kritik görev yapanlarla ilgili istihbaratlar ulaşır. Bu istihbaratlar titiz bir şekilde değerlendirilir ve derecelendirilir. Derecelendirmelere göre operasyonlar yapılır ve böyle bir tahliye bertaraf edilir. Ama bunlar açıklanmaz’ dedi. Ben 30 yıldır koruma altında yaşıyorum. Bazen 4 kişilik ekip beni korudu. Benimle ilgili bazı operasyonlar yapıldı ama ben bunları toplumla pek açıklamadım. İçinden geçtiğimiz süreç son derece kritik. Covid ile büyük bir sınav içinde. Ekonomi olarak kötü durumdayız.

"Kemal Sunal'ın cenazesinde bana da suikast düzenlenecekti"

Kemal Sunal'ın cenazesinde mafyanın kendisine suikast düzenlemek istediğini de aktaran Dündar, "Kemal Sunal benim arkadaşım. Cenazesine gelmek için geldiğimde Halk Şahin beni aradı. Mafyanın beni öldüreceğini söyledi. Emniyeti aradım. Beni öldürecekler desem ben o cenazeye gideceğim dedim. Gittiğimde bir grup polis tarafından korundum. " ifadelerini kullandı.

EGM'den açıklama: Suikast girişimi yok, herhangi bir suikastçı yakalanmadı

Emniyet Genel Müdürlüğü, İmamoğlu'na yönelik suikast girişimi planlandığı haberine ilişkin açıklamada bulundu.

Suikast girişiminin olmadığı ve suikastçının yakalanmadığı söylenen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bazı basın yayın organlarında yer alan “İMAMOĞLU’NA yönelik suikast emri verilen DEAŞ Militanları yakalandı” haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

 

Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir.

 

Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır.

 

Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir.

 

PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik çalışmalarımız milletimizin huzuru ve ülkemizin güvenliği için kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir.

İBB'den ilk açıklama

İBB Sözcüsü Murat Ongun, kendilerine gelen istihbaratı doğruladı. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir” ifadelerini kullandı.

Ongun’un açıklaması şöyle:

23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlarca bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem talimatı verildiği bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır.

 

Bilgi dahilinde mevcut önlemler korunmuş ve hassasiyet artırılmıştır. Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir.

 ekran-resmi-2020-12-01-22-43-19.png

Halk TV'ye bağlanan Ongun, "23 Kasım’da bu bilgi bize geldi. Bir istihbaratı bilginin olduğu paylaşıldı. Resmi polislerimizi bilgilendirmişler.  Korumların arttırıldığı iddiası doğru değil. Operasyon bilgisi de doğru değil. Başkanımızın programları devam ediyor." diye konuştu.

Aytunç Erkin belgeyi açıkladı

Sözcü Gazetesi Yazarı Aytunç Erkin, Emniyetten İBB’ye giden uyarı belgesini Halk TV’de okudu.

Erkin’in okuduğu belgede şu ifadelere yer verilmiş:

Çatışma bölgelerinde DEAŞ terör örgütünün faaliyetinin tespit ve deşifresine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, çatışma bölgelerinde DEAŞ terör örgütü adına sözde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından, meskul örgüte mensup olarak ülkemizde faaliyet gösteren şahıs/şahıslara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem yapılması yönünde talimat verildiği şeklinde istihbari mahiyette bilgiler bildirilmiştir.

Gündem