Zam Geldi: 7 Bin 135 TL Artacak

Zam Geldi: 7 Bin 135 TL Artacak
Milyonlarca memur ve emekli, temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranını merak ediyor. Belirlenecek memur maaşı ile birlikte aynı zamanda çalışanlar için ödenecek kıdem tazminatının da tavanında değişiklik yaşanacak.

Türkiye'de görülen yüksek enflasyon, 6 ay içerisinde ekonomik sınıf fark etmeksizin tüm maaşlı çalışanların alım güçlerinde büyük bir kayıp yaşanmasına neden oldu.

Tüm ısrarlı taleplere rağmen asgari ücret konusunda herhangi bir adım atılmayacağını belirten AKP, memur ve emekli zammında ise kısıtlı bir artışa gidecek. 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte kesinleşecek rakam, bu yıl herhangi bir ekleme yapılmadan maaşlara yansıtılacak.

lira6.jpgMilyonlarca emekli ve memurun aylıklarını belirleyecek bu değişiklik, aynı zamanda kıdem tazminatlarının tavan tutarında da artış yaşanmasına neden olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre haziran ayının enflasyon oranıyla birlikte Türkiye'de görülecek enflasyon farkı memurlar için yüzde 20.35 olacak.

7 BİN 135 TL ARTIŞ YAŞANACAK

Belirlenecek 6 aylık enflasyon farkı, yalnızca memur ve emekli ücretlerinde değişiklikle sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda halihazırda 35 bin 57 TL olarak belirlenen kıdem tazminatının tavan tutarı, memur maaşlarına yapılacak zam sonrası değişecek.

lira7.jpgTCMB'nin beklenti rakamının gerçekleşmesi beklenirken, bu değişiklikle birlikte Temmuz ayındaki kıdem tazminatı 42 bin 191 TL olacak.