Araplar Türkiye’nin Dev Markasını Satın Mı Alıyor?

Araplar Türkiye’nin Dev Markasını Satın Mı Alıyor?
Sky News'in iddiasına göre şirket, Abu Dabi'den 250 milyon dolar alarak ikiye bölünecek.

Hızlı Market teslimatçısı Getir'le ilgili bir iddia gündeme geldi.

Sky News'in kaynak belirtmediği haberine göre Getir; 250 milyon dolar yatırım alacak, amaç şirketi ikiye bölmek.

Getir'in, Abu Dabi Devlet Yatırım Fonu Mubadala'dan 250 milyon dolara kadar yeni sermaye yatırımı alacağı bildirildi. Sky News'in haberine göre, bu sermaye enjeksiyonunun amacı, İngiltere ve Avrupa'daki operasyonların kapatılmasını kolaylaştırmak ve Türkiye'deki gıda dağıtım işine yatırım yapmaktır.

Sky News'e göre, Getir, Abu Dabi'nin devlet yatırım fonu Mubadala'dan 250 milyon dolarlık bir yatırım alacak.

getir1.jpg

Haberde belirtilen ve kaynak gösterilmeyen bilgilere göre, Getir, Türkiye'deki gıda ve market dağıtım operasyonlarını iki şirkete bölecek ve bu operasyonların çoğunluk hissesi Mubadala'ya ait olacak.

getir2.jpg

250 milyon dolarlık bu yatırımın, İngiltere ve Avrupa operasyonlarının sonlandırılmasını kolaylaştırmak ve Türkiye'deki gıda dağıtım işine yatırım yapmak amacıyla gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Yeniden yapılanma sürecine mevcut yönetici Batuhan Gültakan liderlik edecek ve şirketin kurucusu Nazım Salur'un bu süreçte aktif bir rol almayacağı öngörülüyor. Bunun yerine, Salur'un Getir Drive ve araç çağırma hizmeti BiTaksi gibi Getir'in diğer varlıklarını içeren bağımsız bir işletmeyi yöneteceği bekleniyor.

GETİR'DEN AÇIKLAMA

Bu gelişme üzerine Getir’den bir açıklama yapıldı. Getir’in açıklaması şöyle:

* Hızlı market teslimat sektörünün öncüsü Getir, bugün 250 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırım sonrası stratejik bir yeniden yapılanmaya da giden Getir, bundan sonra her biri farklı pazar fırsatlarına odaklanan iki ayrı grup olarak faaliyetlerine devam edecek.

* İlk grup Getir'in Türkiye'deki online market ve yemek teslimatı hizmeti işine odaklanırken, ikinci grup ise Getir'in e-ticaret, finans, mobilite ve ABD’deki FreshDirect’in de olduğu diğer faaliyetlerini yürütecek.

Online market ve teslimatta Mubadala

* Getir'in mevcut hissedarlarından Mubadala Investment Company, şirkete ek sermaye sağlayarak Getir'in Türkiye'deki online market ve yemek teslimat hizmeti işinde yönetime ve çoğunluk hissesine sahip olacak.

* Nazım Salur ve Getir'in kurucuları ise yeni yapılanma sonrası oluşan grupta azınlık hisselerine sahip olmaya devam edecek.