Yıl Sonunda Dolar Ne Kadar Olacak: ABD'li Dev Morgan Stanley'den 4 Türk Bankası İçin Önemli Değerlendirme!

Yıl Sonunda Dolar Ne Kadar Olacak: ABD'li Dev Morgan Stanley'den 4 Türk Bankası İçin Önemli Değerlendirme!
ABD merkezli dev yatırım bankası Morgan Stanley, dört Türk bankası için önemli değerlendirmede bulundu. Öte yandan Morgan Stanley, yıl sonu dolar tahminini paylaştı.

ABD merkezli yatırım devi Morgan Stanley, Türkiye'deki varlıklar ve Türk bankaları hakkındaki son raporunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Morgan Stanley, raporunda "Daha sıkı bir para-maliye politikası karışımına bağlılık, önemli ölçüde dezenflasyona ilişkin baz senaryomuzun temelini oluşturuyor. İyileşen makro tabloda kaldıraçlı bir oyun olarak Türk bankalarına giriş yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

morgan-stanley.jpg

DÖRT TÜRK BANKASI İÇİN ÖNEMLİ DEĞERLENDİRME

Türk bankalarının değerlendirildiği raporda 2025’te daha düşük enflasyon, iyileşen marjlar ve öz sermaye karlılıkları ve düşük öz sermaye maliyeti ile bankalar için pozitif görüş belirtildi.

Morgan Stanley, Türk bankaları için hedef fiyatlarını şöyle açıkladı:

  • Akbank için tavsiyesini 96 TL hedef fiyat ile "ağırlığını artır" olarak başlattı.
  • İş Bankası C için tavsiyesini 23,70 TL hedef fiyat ile "eşit ağırlık" olarak başlattı.
  • Yapı Kredi Bankası için tavsiyesini 48,50 TL hedef fiyat ile "eşit ağırlık" olarak başlattı.
  • Garanti BBVA için hedef fiyatını 160 TL, tavsiyesini ağırlığını arttır olarak başlattı.

dolar.jpg

YIL SONUNDA DOLAR NE KADAR OLACAK?

Raporda, Türk lirası hakkında iyimser görüşün korunduğu belirtilirken, 2025 ortasında dolar/TL’nin 39’a yükseleceği tahmin edildi. Banka, “Yetkililerin enflasyonu düşürme konusundaki güçlü kararlılığı, 2025 ilk çeyreğe kadar faizlerin değişmeyeceği, 2025 yılı büyüme verilerinin daha düşük olacağı ve enflasyonun (yıllık yüzde 25,2) daha düşük gerçekleşeceği beklentimizi desteklemektedir” olarak ifade edildi.