Yeni Merkez Bankası Başkanı'na Dikkat Çeken Uyarı! Fatih Karahan Dikkatli Olsun

Yeni Merkez Bankası Başkanı'na Dikkat Çeken Uyarı! Fatih Karahan Dikkatli Olsun
Ekonomim yazarı Osman Ulagay, "Enflasyon kumarına başkan dayanmaz" başlıklı yazısında Hafize Gaye Erkan'ın "“Biz üzerimize düşeni yaparken sizin de buna inancınız olursa dezenflasyonu minimum maliyetle gerçekleştirebiliriz” açıklamasına dikkat çekti, Fatih Karahan'ı uyardı.

Ekonomim yazarı Osman Ulagay'ın yazısının ilgili kısımları şöyle:

Hafize Bacı “dezenflasyondan” söz ettikten kısa süre sonra sanki bir “dezenformasyon” kampanyasının hedefi haline geldi ve bir geceyarısı görevine son verildi.

TCMB’deki görevine Hafize Gaye Erken ile birlikte başlayan ve şimdi onun yerine atanan Fatih Karahan’ın ilk açıklaması şöyle: “Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyelere gelene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

İlk heyecanla bunları söylemiş olabilir ama aman dikkatli olsun, enflasyonu savunma cephesinin yeni kurbanı olmasın, parasal sıkılaştırma vaadi havada kalmasın."

Etiketler :