Kredi Kartı Kullananlara Soğuk Duş! Bu Kişilerin Tüm Limitleri Kapatılıyor

Kredi Kartı Kullananlara Soğuk Duş! Bu Kişilerin Tüm Limitleri Kapatılıyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda vermiş olduğu kredi kartlarına yönelik kısıtlama sinyallerinin ardından bankalar harekete geçti. Müşterilerin kart ekstrelerinde yer alan notlarda, limit kısıtlama sinyalleri verildi. Bu işlemleri yapmanız halinde sizin de kredi kartı limitleriniz askıya alınacak.

Geçtiğimiz haftalarda Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar'ın kredi kartlarına yönelik kısıtlama çağrılarının ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan aracılığıyla piyasalara yönelik ilk duyuruyu yaptı.

Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklama ile parasal sıkılaşma adımlarına destekleyici olması için kredili işlemlere yeni sınırlamalar getirilebileceğini belirtti.

Aralık ayı itibarıyla başlayan kredi kartı harcamalarındaki artış trendinin takip edileceğini belirten Karahan, bu eğilimin sürmesi halinde bir dizi yeni uygulamanın hayata geçirileceğini belirtti.

kart1.webp

BU İŞLEMİ YAPANLARIN KART LİMİTİ TAMAMEN DONDURULACAK

Kredi kartlarına yönelik bu tür adımların atılma gerekçesi ise sonradan ortaya çıktı. Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası, üst üste 8 PPK toplantısında faiz artırımına giderken, politika faizinin yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 45'e çıkarılmasının vatandaşlar üzerindeki etkisinin minimalize edilmesi amacıyla kredi kartı faizleri için tavan uygulamasına gidilmişti.

Kart sahipleri için akdi faiz oranı ve nakit avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarının, bankaların TL mevduatına sunduğu faizin altında kalması, çok sayıda müşterinin getiri sağlamak amacıyla nakit avans çekmesine ve bu parayı doğrudan TL mevduat faizine, altın ve dövize ya da kripto paralara yatırmasına neden olmuştu.

kkk.jpgSon gönderilen uyarı mesajı ile bu yöntemi kullanan müşterilerin kredi kartı limitlerinin tamamen askıya alınacağı belirtildi.

MÜŞTERİLERE GÖNDERİLEN MESAJ PANİK YARATTI

Normal şartlar altında, bankaların nakit avans ve kredi kullanımlarında uyarı ekranında yazan ibareler, bu kez kısa mesaj ve kart ekstresi ile tüm kullanıcılara gönderildi. Garanti BBVA tarafından müşterilere gönderilen mesajda ""Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir." ifadelerine yer verildi.