Verilen Fiyat İsyan Ettirdi! Çiftçi Hasadı Durdurdu, Tonlarca Ürün Tarlada Kaldı

Verilen Fiyat İsyan Ettirdi! Çiftçi Hasadı Durdurdu, Tonlarca Ürün Tarlada Kaldı
Tarımda ülke ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Adana’da marketin kilo başına verdiği fiyat yetersiz geldi, üretici hasadı durdurdu. Binlerce dönüm arazide tonlarca ürün yetiştiren çiftçiler zincir marketin kilo başına verdiği ücreti yetersiz bulunca hasadı durdurdu, tonlarca ürünü tarlada bıraktı.

Adana’da binlerce dönüm arazide patates yetiştiren çiftçiler, zincir marketin kilo başına 10 lira teklifinin çok düşük olduğunu öne sürüp, 20 lira talep ederek geçen hafta hasadı durdurdu.

Türkiye’nin ilk turfanda patates hasadının yapıldığı kentte geçen ay hasat başladı. Türkiye’de üretilen 5,5 milyon ton patatesin 220 bin tonunun karşılandığı kentte doğrudan zincir marketlere satış yapan çiftçiler, fiyatta anlaşamadı. Marketlerin kilo başına 10 lira teklifinin çok düşük olduğunu öne süren üreticiler, geçen hafta ortak karar alarak hasadı durdurma kararı aldı.

kapak-143250.jpg

ANLAŞMA SAĞLANDI

Kilosuna 20 lira isteyen üreticiler, görüşmeler sonrası 12 liraya anlaştı. Bugün sabah tarlalara götürülen iş makineleri ile işçiler, birinci ve ikinci kalite ürünleri hasat etmeye başladı. Tarlada bırakılan üçüncü kalite ürünler ise çok sayıda vatandaş tarafından toplanarak evlerine götürüldü.

Çiftçi Kıyas Kocaağa, “12 liradan vermek zorunda kaldık çünkü vermezsek ürünlerimiz tarlada çürüyecekti. Akaryakıt, işçilik, nakliye, ilaç, gübre, tarla kirası gibi yüksek ve değişken maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda şu an her şey kafa kafaya. Para kazanmamız için 20 lira olması lazımdı" dedi.