Uzman İsim Tablo Vererek Açıkladı: Mart Ayında Emekliye Yapılması Beklenen Seyyanen Zam Belli Oldu

Uzman İsim Tablo Vererek Açıkladı: Mart Ayında Emekliye Yapılması Beklenen Seyyanen Zam Belli Oldu
2008 yılında aylık bağlama oranı sistemini değiştirerek emeklilerin çok daha düşük maaşlar almasına neden olan AKP, bu yılın başında emekli zammını düşük tutmuş ve tüm emeklilerin bütçeden aldığı payı son yılların en düşük seviyesine indirmişti. Prof. Dr. Aziz Çelik, bu durumun emekliye mart ayında yapılacak bir seyyanen zammın habercisi olduğunu belirterek, dikkat çeken uyarılarda bulundu.

2008 yılında aylık bağlama oranı (abo) sistemini emeklilerin aleyhine değiştiren AKP, milyonlarca emekliyi şu an alması gereken maaşların yaklaşık olarak yarısını almaya mahkum etti.

Türkiye'de yaşanan enflasyon dalgası karşısında emeklilerin maaşları adeta pul olurken, en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira ile geçinmek ise imkansız bir hal aldı. 16 milyonu aşan emeklinin tamamına yakını, asgari ücretin altında maaş almaya zorunlu bırakılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca emeklinin isyanına kulak tıkarcasına, Kütahya'da yaptığı mitingde emeklilerin bütçeye maliyetine dikkat çekti ve zam tartışmalarına kapıyı kapattı.

maas3.jpgERDOĞAN'IN SÖZLERİNİN DOĞRU OLMADIĞI ANLAŞILDI

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, açıkladığı veriler ile Erdoğan'ın sözlerinin doğru olmadığını gözler önüne serdi. Her fırsatta emeklilerin durumunun iyileştiğinden ve emeklilere bütçeden ayrılan payın arttığından bahseden Erdoğan yönetimindeki AKP iktidarı, 2020 yılında yüzde 20.7 oranında emekliye ayrılan bütçe payını bu yıl yüzde 10.2'ye düşürdü.

butce1.webp

Söz konusu oran, son yılların en düşük seviyesi olarak dikkat çekerken, tüm emeklilere mart ayında 5 bin liralık seyyanen zam yapılması halinde dahi emeklilerin bütçeye maliyeti, geçtiğimiz yılların üzerine çıkmamış oluyor.

EMEKLİNİN BÜTÇEDEN ALDIĞI PAY KUŞ KADAR KALDI

Yüzde 10.2'lik oran, tarihin en düşük seviyelerinden biri olarak emeklilerin tepkisine neden olurken, konuya ilişkin dikkat çeken ifadeler kullanan Prof. Dr. Aziz Çelik, emeklilerin bütçeden aldığı payın bu kadar düşük tutulmasının nedenlerinden birinin, seçim öncesi mart ayında yapılabilecek bir seyyanen zam olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl 5 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşını seçim öncesinde 7 bin 500 liraya yükselten iktidar, aradan geçen 11 ayda en düşük emekli aylığına yalnızca 2 bin 500 liralık zam yaptı.

tl6.webp

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALANLARI HUZUREVLERİ DAHİ KABUL ETMİYOR

2017 yılına kadar asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşı, günümüz Türkiye'sinde neredeyse asgari ücretin yarısına denk düşüyor. Birçok huzurevi, 10 bin liralık en düşük emekli maaşı alan vatandaşları kabul etmezken, kira, gıda, giyim ve birçok sektörde fiyatların rekor hızda artış göstermesi karşısında iki emekli maaşı giren evlerde dahi geçinmek imkansız hale dönüşmüş durumda.

Emekliler 81 ilde iktidara yönelik eleştirel sloganlar kullandıkları yürüyüşlerine devam ederken, mart ayının ilk haftalarında gözler Erdoğan'ın yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda. En düşük emekli maaşı için "yeterli değil" ifadesini kullanan Erdoğan'ın, özellikle taban aylık alan emekliler için ilerleyen haftalarda bir zam açıklaması yapmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.