Ünlü Türk Firmasından ABD'de 70.000 Metrekarelik Yatırım. Açıklamada Özkaynak Vurgusu

Ünlü Türk Firmasından ABD'de 70.000 Metrekarelik Yatırım. Açıklamada Özkaynak Vurgusu
Kervan Gıda, Amerika'da 70.000 metrekarelik arsa alarak 8,500,000 dolarlık yatırım yapacak. Proje 2025'te tamamlanacak.

Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KRVGD) tarafından 6 Şubat 2024 tarihinde (bugün) Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimde Amerika’daki Depo Yatırımına İlişkin Arsa Alım Sözleşmesi İmzalanması hakkında açıklamalar yapıldı.

Gıda şirketi, Amerika'da arsa satın alarak yatırım yaptığını duyurdu.

Dün, 05.02.2024 tarihinde, satıcı tarafla birlikte arsa satın alma sözleşmesini imzaladı.

Finansman konusunda görüşmeler devam ediyor ancak şu ana kadar yapılan hesaplamalara göre, arsa satın alma bedeli yaklaşık 8,500,000 Dolar olacak.

Söz konusu arsanın yüzölçümü ise yaklaşık 70.000 metrekare olarak belirlendi.

KAP AÇIKLAMASI

Şirket tarafından yapılan KAP açıklamasında,

''%100 bağlı ortaklığımız Kervan USA LLC’nin kurmuş olduğu %100 bağlı ortaklığı Kervan Properties LLC şirketimiz, depo yapım projesine ilişkin arsa satınalım sözleşmesini satıcı tarafla birlikte 05.02.2024 (dün) tarihinde imzalamıştır. İlgili sözleşmenin geçerlilik süresi 120 gün olarak belirlenmiştir. Arsa satışının gerçekleşme koşulu ise bu süre içerisinde Kervan Properties LLC’nin finansman kuruluşlarından depo yapım projesine ilişkin finansman bulunmasına bağlanmıştır. Ayrıca satıcı tarafın imar ile ilgili değişiklikleri 31.07.2024 tarihine kadar yerine getirmesi gerekmektedir.

Finansman konusunda görüşülmekte olan finansal kurumlarla yapılacak olan anlaşma sonrasında arsa satınalımının bedeli yaklaşık 8.5 milyon USD olacaktır. Arsanın yüzölçümü yaklaşık 70.000 metrekaredir. Arsanın üzerinde yapılacak olan depo inşaat maliyeti ise ilk hesaplamalara göre 9 milyon USD (müteahhitler ile görüşmeler devam etmektedir) seviyesindedir. İlk etapta deponun kapalı alanı yaklaşık 8.300 metrekare olacaktır. Sonrasında ek olarak 2.200 metrekarelik bir kapalı alan inşaatına daha izin verilmektedir. Halihazırdaki plana göre depo inşaatının 2025 yılı mayıs ayında bitirilmesi planlanmaktadır.

Üzerinde görüşmelerin devam ettiği dış finansman opsiyonlarının vadesinin 25 yıl olması planlanmaktadır. Finansal durum tablosu (bilanço) tarafında inşaat maliyetlerinden kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı, tahakkuk eden bedele göre peyderpey bilançoya dahil edilecektir (hakediş usulü inşaatı yapan firmaya ödemeler yapılacaktır). Arsa alım bedeli kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı ise arsa alımının gerçekleştiği tarihte finansal durum tablosuna (bilançoya) dahil edilecektir.

Proje finansmanının %75’inin dış kaynaklarla %25’inin ise özkaynaklarımızla karşılanması planlanmaktadır.

2025 yılının temmuz ayında halihazırda kullandığı kiralık depo ile sözleşmesi bitecek olan Kervan USA LLC, bu yatırımla birlikte aylık depo kira giderinden tasarruf edecek ve depo kirası olarak ödeyeceği tutarla benzer bir tutar ödeyerek kendi deposuna sahip olacaktır.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir.

Paydaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' denildi.