Halk TV Canlı Yayın
Trump'ın Türkiye ekonomisi ile ilgili tweetinin ardından dolarda son durum
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ekonomisi ile ilgili tweetinin ardından Dolar/TL 5,80'in üzerine çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın attığı son tweetinde, "Türkiye'nin sınırları zorlaması takdirinde Türkiye ekonomisini mahvedeceğini" yazması üzerine Dolar/TL 5,8177 seviyesine çıktı.

Böylece kurun günlük kazancı yüzde 1,81'i aştı.

Türkiye'nin Suriye'ye düzenlemesi beklenen operasyon öncesi Amerikan birliklerinin bölgeden çekilmesi ve yaşanan son gelişmelerin ardından Türk Lirası Amerikan Doları'na karşı son bir ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Kur, Cuma günü kapanışı 5,70 seviyesinden yapmıştı.

Rabobank tarafından yayımlanan notta TL'nin gelişmekte olan ülke para birimleri arasında zayıf kaldığına dikkat çekilerek bunun nedeni Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonun yakın zamanda gerçekleşme ihtimaline bağlandı.

Notta, "Eğer Suriye'de daha büyük bir güvenli bölge oluşturmak için Erdoğan Trump'ı ikna etmeseydi dolar/TL en azından 6 civarında çok daha yüksek seviyelerde işlem görüyor olabilirdi. İlk piyasa tepkisi bu nedenle sınırlı kaldı." ifadesi kullanıldı.

Dolar/TL geçen haftaya 5,64 seviyesinin altını test ederek başlasa da jeopolitik risklere yönelik endişelerle geçen hafta içinde 5,75'in üzerini gördü.

Enflasyonun Eylül'de tahminlerin altında kalmasının ardından ise TCMB'nin Ekim'de beklentilerin üzerine faiz indirimi yapabileceği endişesi TL'yi daha da baskıladı.

BBC Türkçe

İlgili Haberler