Temmuz'da memur ve emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? AKP'den emekli ve memur maaşlarında büyük oyun!

Temmuz'da memur ve emekli maaşına ne kadar zam yapılacak? AKP'den emekli ve memur maaşlarında büyük oyun!
Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili gündem olacak bir iddia attı ortaya... Babuşcu, "Ekonomi yönetimi enflasyonu düşük çıkararak, memur ve emekli maaş zamlarının düşük olmasını sağlayacak" dedi.

Alım gücünün düşmesi sonrası memur ve emeklinin gözü temmuz ayında yapılacak zam oranına çevrildi. Maaşlara ne kadar zam yapılacağı merak edilirken Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu'dan dikkat çeken bir iddia geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Babuşcu, "Ekonomi yönetimi seçim sonrasına bıraktığı vergi ve zamları Nisan ve Mayıs aylarında yüksek oranlı yapmak yerine yıl sonuna kadar her ay düşük oranlı zam yaparak halkı enflasyonun düşeceğine inandırmayı amaçlamaktadır" dedi.

"MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI DÜŞÜK ÇIKARILACAK"

Paylaşımının devamında Babuşcu, "Ekonomi yönetimi seçim sonrasına bıraktığı vergi ve zamları yılın ilk altı ayı enflasyonu yüksek çıkmasın diye... 1 Temmuz'dan itibaren yapmayı planlıyor ilk 6 ay enflasyonu düşük çıksın. Düşük çıkarmadaki amaç memur ve emekli temmuz maaş zamlarının düşük olmasını sağlamak" ifadelerini kullandı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANI

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mart ayı enflasyon oranını açıklaması sonrası memur ve emekli maaşı zam oranı da şekillenmeye başladı. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre üç aylık enflasyon rakamı ise yüzde 15,05 olarak kayıtlara geçti. Böylece her yıl ocak ve temmuzda olmak üzere yılda iki kez zam alan memur, memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin de üç aylık enflasyon
rakamları netleşti.

Ayrıca memur ve memur emeklilerinin aylıklarına toplu sözleşme farkı da
yansıtılacak. Buna göre 2024’ün ilk 6 ayında enflasyon oranlarına ek yüzde 15 zam yapılacak.