Schengen Vizesinde Türkiye'ye Yeni Duvar

Schengen Vizesinde Türkiye'ye Yeni Duvar
Avrupa ülkeleri, Türk vatandaşlarına vize retlerini artırdı. Vize başvurularında en çok ret alan ikinci ülke olduk. Almanya, vize randevularının 7 ay süreceğini açıkladı.

Avrupa ülkeleri, Türk vatandaşlarına karşı vize duvarlarını iyice kalınlaştırdı. Beyaz Rusya, Rusya, Hindistan, Fas ve Çin gibi ülkelerden vize başvurularının onaylanma oranları Türkiye'den yapılan başvuruları geride bıraktı. Avrupa Komisyonu'nun resmi rakamlarına göre, sadece İranlıların vize ret oranı, Türk vatandaşlarından fazla.

Paramevzu.com'da yer alan habere göre AB’ye tam üyelik başvurusu bulunan ve gümrük birliğinde ortaklığı olan Türkiye, Avrupa Birliği ile imzalanan Ortaklık Anlaşmaları’na rağmen, Türklere haksız yere uygulanan vizeyi giderek sertleştiriyor.

EN ÇOK RET İRAN'A

AB ülkelerine, 2023 yılında yapılan 1 milyon 55 bin 885 vize başvurusundan yüzde 16’dan fazlası reddedildi. Yaklaşık 200 bin Türk'e AB vizesi verilmedi. İran vatandaşlarının ret oranı 2022’de yüzde 25.1 ve 2023’te yüzde 30 oldu. Bu oranlarla İran, vize retlerinde Türkiye'yi geçti. Türkler, bu sıralamada Avrupa’ya vize başvurusu en çok reddedilen ikinci ülke oldu.

2024 yılında durum daha da kötüye gidiyor. Corona sonrası yaşanan yoğunluk, ekonomik kriz ve Avrupa’ya kaçak yoldan girişler, vizelerin daha sıkı incelenmesine neden oldu.

VİZE RANDEVULARI 7 AY SÜREBİLİR

Almanya, vize randevularının 7 ayı bulabileceğini açıkladı. Randevudan sonra işlemler birkaç ay sürebilir ve vize başvurularının sonuçlanması bir yıla kadar uzayabiliyor. Sözcü'de yer alan habere göre, nadir durumlarda, bir ay ya da birkaç ay içerisinde vize alınabilirken en büyük mağduriyet aile birleşimlerinde ve iş dünyasının ziyaretlerinde yaşanıyor.