Petrol fiyatları yükselişte! Peki benzin ve motorine indirim ya da zam var mı? İşte güncel akaryakıt fiyatları...

Petrol fiyatları yükselişte! Peki benzin ve motorine indirim ya da zam var mı? İşte güncel akaryakıt fiyatları...
Petrol fiyatları yükselişe geçince vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarına zam gelip gelmeyeceğini veya indirim yapılıp yapılmayacğaını merak ediyor. Peki motorin ve benzine zam ya da indirim var mı? İşte güncel fiyatlar...

Petrol fiyatlarında yükseliş sürüyor. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 81 doları aşarak Mart ayından beri en uzun süreli yükseliş serisini sürdürdü. Brent petrol de yüzde 0.3 artışla 85,75 dolardan işlem görüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre petrol stokları 11.5 milyon varil azaldı. Çarşamba günü açıklanacak resmi veri de bu veriyi teyit ederse stoklar 7 haftanın 6’sında düşmüş olacak. Stokların tahminlerden daha fazla düşmesi talebin güçlü olduğuna işaret ediyor.

Ham petrol fiyatları son dönemde Suudi Arabistan’ın üretimi kısmasından destek buldu. Piyasalarda Ekim ayında da kesintilerin devam etmesi ve arzın sıkı kalması bekleniyor. Ancak dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de yaşanan ekonomik sıkıntıların fiyatlar üzerinde baskıya neden olacağı belirtiliyor.

BENZİN VE MOTORİNDE ZAM YA DA İNDİRİM VAR MI?

Seçimlerden bu yana akaryakıt fiyatlarına yüzde 80'in üzerinde zam yapıldı.

Seçimlerden önce benzin fiyatları 19.81 TL; motorin fiyatları 18.59 TL seviyesindeydi.

31 Ağustos Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 97 kuruşluk indirim geliyor.

Motorin fiyatlarında ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI ŞÖYLE

İstanbul

Motorin litresi 37.93
Benzinin litresi 37.78

Ankara

Motorin litresi 38.45
Benzinin litresi 38.33

İzmir

Motorin litresi 38.63
Benzinin litresi 38.44

Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.