Petrol fiyatı sıfırın altına düştü: Satıcılar, petrol alanlara para vermek zorunda kalabilir

Petrol fiyatlarında dünya tarihinde bir ilk yaşanıyor. Sıfırın altına düşen petrol fiyatları, satıcıları alıcılara para ödemek zorunda bırakabilir.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2020 08:58
Petrol fiyatı sıfırın altına düştü: Satıcılar, petrol alanlara para vermek zorunda kalabilir

ABD'de WTI ham petrolü işlem tarihindeki en düşük fiyatı gördü. Fiyat sıfırın altına inerken, üreticilerin ellerindeki petrolü vermek için üste para ödemeleri ihtimali piyasalarda panik havası estirdi. 

Milyonlarca kişi işsiz kalabilir

Covid-19 salgını küresel ekonomiyi durma noktasına getirirken, milyonlarca kişi işsiz kaldı ve şirketlerin yüz milyarlarca dolar değer kaybetmesine yol açtı. Bugün, petrol fiyatı 1980'lerden beri en düşük düzeyini gördü. 

ABD'nin Batı Teksas (West Texas Intermediate/WTI) tipi ham petrolünün ticaretinden mayıs sözleşmesinin yarın vadesinin dolması öncesi büyük kaçış başladı. 

İlkin yüzde 40 değer kaybederek varil fiyatı 10.87 dolara kadar inen WTI, işleme başladığı Mart 1983'den beri en büyük tek günlük düşüşü yaşadı. Bir varilde 159 litre petrol olduğu düşünüldüğünde, WTI petrolün litresi 7 sente, yani 50 kuruşa gerileme noktasına geldi.

Petrol fiyatı 0'ın altına düştü!

Ardından ABD saatiyle bu sabah New York Borsası'nda işlem görürken tarihindeki en düşük değeri gören WTI'ın varil fiyatı sırasıyla 9, 5 ve 2 doların altı gibi inanılmaz fiyatlara kadar indi. Şu an ise petrol 0 doların altını görmüş durumda. Böylelikle satıcılar, sözleşmeli oldukları alıcılara ödemeye yapmak zorunda kalabilir.

"Petrol paramparça"

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise, bunun tarihte bir ilk olduğunu belirterek, "Petrol paramparça. Depolayacak yer kalmadı. Satıcının alıcıya para ödeme ihtimali inanılmaz" ifadelerini kullandı.

screenshot-2-002.png

İlgili Haberler