Milyonların Gözü TCMB’de! Reuters, Faiz Kararı Öncesi Anket Sonucunu Açıkladı: Faiz Artırılacak Mı?

Milyonların Gözü TCMB’de! Reuters, Faiz Kararı Öncesi Anket Sonucunu Açıkladı: Faiz Artırılacak Mı?
Milyonlarca insanın soluksuz beklediği faiz kararının ne olacağına ilişkin anketler anbean takip ediliyor. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters de, TCMB’nin faiz kararı öncesi anket sonucunu açıkladı. Peki anket sonuçları ne oldu? Merkez Bankası faiz artırımı yapacak mı?

Milyonları ilgilendiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı 25 Nisan Perşembe günü açıklanacak. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun duyuracağı faiz kararına ilişkin anketler de bir bir yayımlanmaya devam ediyor.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, ekonomistlerle yaptığı anket sonucunu açıkladı. Anket sonucuna göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yılın 4. çeyreğine kadar faiz indirimine gitmeyeceği öngörüsünde bulundu.

Reuters, ekonomistlerle yaptığı anket sonucunu açıkladı. Ankette, Enflasyon görünümündeki bozulmayı gerekçe gösterilerek agresif sıkılaştırma döngüsüne şubat ayında ara verilmesinin ardından mart ayında faiz oranı 500 baz puan artırıldığını aktardı.

adsiz-tasarim-5.png

FAİZ ARTIRIMINA DİKKAT ÇEKTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik büyümeyi desteklemek için savunduğu düşük faiz politikasını tersine çevirerek 2023 Haziran ayından bu yana faizleri artırdığına dikkat çekti.

Ekonomistlerin, Merkez Bankası'nın 4. çeyreğe kadar faiz indirimi yapmayacağını öngördüklerini aktaran Reuters, politika yapıcıların aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş görülene kadar sıkı duruşu sürdüreceğini ifade ettiğini belirtti.

merkez-bankasi-ucuncu-dov-742.jpg

2025 İÇİN ÖNGÖRÜSÜNÜ YAYIMLADI

4. çeyrekte faizin 250 baz puan düşürülerek oranın %47,5'e çekileceği ifade edilen anket sonuçlarına göre, gelecek yıl daha fazla azalmanın görüleceği ve 2025 sonuna kadar bu oranın %30,0 ??olacağı aktarıldı.

Reuters'in haberinde, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın, Washington'da düzenlenen bir panelde faiz artırım döngüsünün sona erdiğini ve enflasyonun yıl sonuna kadar %36 hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söylediğine değinildi.

Öte yandan, Türkiye'nin bu yılı yüzde 44,2 enflasyon ortalamasıyla kapatacağı konusunda ekonomistlerin görüşlerinin oldu anlatıldı.