Merkez Bankası: Tam kapanma enflasyona pozitif etki yaptı
Ekleme: | Güncelleme: 04.06.2021 13:17

Merkez Bankası: Tam kapanma enflasyona pozitif etki yaptı

Merkez Bankası, mayıs ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. Raporda mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışlarının düşük seyrettiği vurgusunu yapıldı.

Mayıs ayında enflasyon piyasanın yüzde 17,23'lük beklentisine karşın yüzde 16,59 olarak kaydedilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışlarının düşük seyrettiği ifade edildi. TCMB değerlendirmesinde yıllık enflasyonun enerji ve temel mal gruplarında gerilediğine, gıda grubunda yatay seyrettiğine, hizmet grubunda ise yükseldiğine dikkat çekti.

'Maliyet baskısı devam ediyor'

Mayıs ayında enerji fiyatlarının, Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişmelere ek olarak eşel mobil sisteminin uyarlanması ve tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasıyla yükseldiğini belirten TCMB, yüksek baz nedeniyle bu gruptaki yıllık enflasyonunun gerilediğini belirtti.

Mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışlarının düşük seyrettiği vurgusunu yapan TCMB bu kapsamda, döviz kuru gelişmelerine karşın, giyim sektörü başta olmak üzere temel mal enflasyonunun ılımlı bir seyir gösterdiğini belirtti.

TCMB'nin değerlendirmesine göre hizmet grubu enflasyonunun seyrinde kapasite kısıtlarına bağlı olarak yüksek fiyat artışı sergileyen ulaştırma hizmetleri etkili oldu. Mayıs'ta emtia fiyatlarındaki yükselişin genele yayılarak hızlandığını belirten TCMB Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ile bazı ürünlerde süregelen arz kısıtlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğiliminin devam ederek maliyet baskıları etkisini sürdürdüğünü belirtti.

 

Ekonomi