Merkez Bankası Resmen Açıkladı: İşte 8 Gün Sonra Görülecek Dolar Kuru

Merkez Bankası Resmen Açıkladı: İşte 8 Gün Sonra Görülecek Dolar Kuru
Son haftalarda dolar kurunda yatay bir seyir izlenirken, yatırımcıların yeni bir kur atağının yaşanıp yaşanmayacağına yönelik merakı devam ediyor. Konuya ilişkin çarpıcı bir rapor yayınlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her ay düzenli olarak paylaştığı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin nisan ayı sayısında, ay sonunda beklenen dolar kuruna ilişkin tahminlere yer verdi.

Türkiye'de görülen yüksek enflasyon nedeniyle son yıllarda düzensiz ataklarla büyük bir kaosa neden olan döviz, vatandaşlar için önemli bir gösterge olmaya devam ediyor.

31 Mart sonrası birçok ekonomistin dolar/TL paritesinde beklediği ani artışlar yaşanmazken, haftalardır yatay seyir izleyen dolar kuruna ilişkin çarpıcı bir değerlendirme de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) geldi.

Her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin nisan raporunu kamuoyu ile paylaşan Merkez Bankası, 52'si reel sektör ve 16'sı finansal sektör olmak üzere 68 katılımcıya yönelttiği sorulara verilen yanıtlar ile ortalama bir dolar/TL beklentisi oluşturdu.

doviz1.jpgİŞTE 8 GÜN SONRA GÖRÜLECEK DOLAR KURU

Raporda faiz beklentilerine ilişkin tahminlere de yer veren ekonomi dünyasının etkili isimleri, 25 Nisan 2024 tarihinde yapılacak PPK toplantısında faizlerin sabit bırakılacağına ilişkin ortak bir görüş açıkladı.

Ayrıca katılımcılara yöneltilen "Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir?" sorusuna verilen yanıtlar sonucunda ay sonu beklenilen dolar kuru 32.9161 TL şekilde kayıtlara geçti. Bu tahminin gerçekleşmesi halinde halihazırda 32.5137 TL seviyelerinde bulunan dolar kurunda, ayın geri kalan bölümünde küçük ölçekli ataklar görülecek.

dolares33.jpegKatılımcılar ayrıca 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla görülmesi muhtemel yıl sonu dolar/TL kuruna ilişkin de 40,0098 seviyelerini işaret etti.