Merkez Bankası Başkanı'yla İlgili Bomba Kulis! Erdoğan Seçimden Önce Ayrılmasını İsteyebilir

Merkez Bankası Başkanı'yla İlgili Bomba Kulis! Erdoğan Seçimden Önce Ayrılmasını İsteyebilir
10 Haber yazarı Erdal Sağlam, gündeme damga vuran, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'la ilgili kulis bilgilerine yer verdiği yazısında, Erkan'ın ABD'den dönmediğine vurgu yaptı.

10 Haber yazarı, ekonomist Erdal Sağlam Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'la ilgili bomba bir kulis paylaştı.

Sağlam, "Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevde kalmasının artık çok zorlaştığı anlaşılıyor" dedi.

Sağlam'ın yazısına göre Erkan, geçen haftaki yatırımcı toplantısından sonra ABD'den dönmedi.

hafize-gaye-erkan.jpg

"Merkez Bankası koridorlarında son günlerin konusu Başkan Gaye Erkan’ın yakın zamanda ayrılacağına ilişkin söylenti ve beklentiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Erkan’la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan’ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başlandı" diyen Sağlam'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bu yazı öncesinde soruşturduğumda Başkan Gaye Erkan’ın son
günlerde merkez bankası personeli tarafından görülmediğini, ama nerede olduğu konusunda bilgi olmadığını öğrenmiştim.

hafize-gaye-erkan2.jpg

Sorduğumda üç başkan yardımcısı ve ilgili personelin Türkiye’de olduğunu da söylediler. Ayrıca Başkan Gaye Erkan’ın 10-11 Ocak toplantıları öncesinde yılbaşında ABD’ye gittiğini de öğrendim.

Başkan’ın bu açıklaması büyük ihtimalle New York toplantısından sonra ABD’de kalmaya devam ettiğini de gösteriyor. Başkan Gaye Erkan’ın “ekonomi ve iş dünyasıyla yaptığı görüşmeler sırasında haberi öğrendiğini” söylemesi baştaki duyumumun ispatı oldu.
Ancak garip olan, bir Merkez Bankası Başkanı’nın 18 gündür ABD’de olması ve bunun ilgili kesimler tarafından bile bilinmemesi.

ANKARA’DAKİ HAVA KÖTÜ

Soruşturmalarımda Başkan Gaye Erkan’ın ve özellikle babasının kurumsal işlere bu kadar karışmasının yarattığı rahatsızlığın had safhaya ulaştığına şahit oldum.

Özetle konu Ankara’da en üst seviyede rahatsızlık yaratmış durumda. Bu haberlerin sadece başkanın kendisine değil, Merkez Bankası’na da, uygulanan programa da darbe vurduğu çok açık.

Kişisel tahminim o ki seçimlere kadar bu konular sumen altı edilmeye çalışılsa da, Başkan Gaye Erkan’ın yılın ikinci yarısını başkan olarak görme ihtimali çok azalmış durumda. Bunu tahmin
olarak söylerken Cumhurbaşkanlığı’nın seçimlere rağmen “daha önceden ayrılsın” gibi bir karar verme ihtimali olduğunu da söylemeliyim."

Etiketler :