Kuyumcuya Giden Eli Boş Dönecek: Bu Altınların Hepsi Yasaklanıyor!

Kuyumcuya Giden Eli Boş Dönecek: Bu Altınların Hepsi Yasaklanıyor!
Altın sahiplerine yönelik uyarıları ile bilinen, aynı zamanda bir kuyumcu dükkanı işleten İslam Memiş, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından altın sahiplerini ilgilendiren yeni bir kısıtlamaya gidileceğini belirti.

Geçtiğimiz hafta 2500 TL'yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gram altın fiyatları bu haftayı sakin seyirle takip ediyor.

Birikim yapmak için sarrafiye altın türlerine yönelemeyen ve daha düşük yatırım miktarları ile altın alan vatandaşlar için vazgeçilmez bir tercih olan gram altın, son günlerde yeni sınırlamaların pençesinde.

2023 yılında değişen ekonomi modeli sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararlar ile altın ithalatına yönelik yeni sınırlamalar getirilirken, altın üretimine ilişkin de kota uygulaması hayata geçirilmişti.

gold9.webpBakan Mehmet Şimşek'in liderliğinde atılan kısıtlama adımları, mücevher ve kuyumculuk sektörü kaynakları tarafından büyük tepki çekerken, söz konusu sınırlamaların en büyük etkileri 2024 yılının ocak ve şubat ayına dair ticaret verilerinde görüldü.

BU ALTINLARIN ÜRETİMİ YASAKLANIYOR

Türkiye'de işlenmemiş altın ithalatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 5.5 katın üzerinde düşüş gösterirken, altın sahiplerini korkutan yeni gelişmenin haberini Kapalıçarşı'nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş verdi.

Memiş, 2024 yılı içerisinde altın işlemlerine yönelik kısıtlamaların devam etmesini beklediğini belirterek, yakında bakanlık tarafından atılmasını beklediği yasaklama hakkında detayları paylaştı. Sıradaki adımın 22 ayarlık 1 gram altın üretimine dair yaşanacağını belirten Memiş, bu sınıfın altına giren gram altınların üretiminin yasaklanacağını belirtti.

altin22.webpHalihazırda yalnızca darphane tarafından devam eden altın üretimi nedeniyle piyasada yaşanan arzın, talep karşısında yetersiz kaldığına dikkat çeken Memiş, yetkililerin altın başta olmak üzere emtialar üzerindeki kısıtlayıcı hareketlerini ise 'büyük bir hata' olarak değerlendirdi.

Etiketler :