Kredi Kartından Sonra Bir Sınır Da Kredilere Geldi! Bazı Bankalar Kredileri 100 Bin TL'ye Kadar Düşürdü

Kredi Kartından Sonra Bir Sınır Da Kredilere Geldi! Bazı Bankalar Kredileri 100 Bin TL'ye Kadar Düşürdü
Sıkılaştırma adımları seçimi bekleyemedi. Kredi kartından nakit avansta taksit sayısı 3'e kadar indi. Seçimden sonra yeni önlemler geleceği konuşuluyor. Reuters'a bilgi veren bankacılık kaynakları, bazı bankaların ticari kredilerde limiti 100 bin TL'ye kadar düşürdüğünü söyledi.

Faiz oranları artış trendine girdi, bazı bankalar ticari kredi sınırlarını 100 bin TL'ye kadar düşürdü.

kredi3.jpg

Bankacılık sektöründe sıkılaşma önlemlerinin yoğunlaştığı bir dönemde, ticari kredi faizlerindeki yükseliş devam ederken, bazı bankalar ticari kredi limitlerini 100 bin TL'ye kadar indirdi.

kredi2.jpg

Yerel seçim öncesi döviz talebindeki artışın da etkisiyle dolar/TL kuru 32'nin üzerine çıkarken, Merkez Bankası geçen hafta kredi büyümesini kontrol altına alacak sıkılaştırma adımları attı.

kredi1.jpg

Bankalar ayrıca kredi büyümesini kısıtlama önlemleri çerçevesinde birey ve kurumların nakit avans limitlerini ve taksit sayılarını azalttı. Merkez Bankası (TCMB), bugün bankacılık sistemindeki TL likiditesini sıkılaştıracak, mevduat faizlerini etkileyecek yeni zorunlu karşılık adımları açıkladı.

kredi.jpg

Bir bankacılık kaynağına göre, "Ticari ve tarımsal kredilerde sınırlar düşürüldü. Örneğin, ticari kredilerdeki limit 100 bin TL'ye kadar indirildi," şeklinde konuştu.

kredi4.jpg

Üç bankacılık kaynağı Reuters'a ticari kredi faizlerinin %60 seviyelerine ulaştığını ve bu artışın devam edebileceğini belirtti.

Geçen yıl Mayıs ayında gerçekleşen genel seçimlerden önce, TCMB verilerine göre TL ticari krediler için uygulanan ortalama faiz oranı %15'in altındaydı, ancak Mart ayının ilk haftasında %54'ün üzerine çıktı.

Etiketler :