Konut fiyatı artışında şampiyon Türkiye
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 21.07.2021 14:46

Konut fiyatı artışında şampiyon Türkiye

IMF Küresel Konut İzleme Raporu 63 ülkeyi kapsayan konut fiyatları artış verilerinde Türkiye önceki yıla göre konut bedelinin en çok arttığı ülke oldu. Kamu bankalarının faizleri düşürmesinin ardından kredilere gelen talebin artışın en önemli sebebi olduğu görülüyor.

IMF Küresel Konut İzleme Raporu 63 ülkeyi kapsayan konut fiyatları artış verilerinde Türkiye önceki yıla göre yüzde 13.1'lik artışla konut bedelinin en çok arttığı ülke oldu. Kamu bankalarının faizleri düşürmesinin ardından kredilere gelen talebin artışın en önemli sebebi olduğu görülüyor.

En çok gerilediği ülke Katar oldu

Almanya, Avusturya, Polonya, Portekiz ve Hollanda'da konut fiyatlarında yüzde 7'lik artış görülürken, konut fiyatlarının en çok gerilediği ülke yüzde 5.8'lik düşüşle Katar oldu. 5.4'lük gerilemeyle Hindistan ve Suudi Arabistan'da Katar'ı takip etti.

Kamu bankaları faizleri dip seviyeye çekmişti

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'de konut fiyatlarının söz konusu dönemde yükselmesinin nedeni düşük faiz kampanyasıyla kredi büyümesinin artması oldu Kamu bankaları önderliğinde tarihi dip seviyelere çekilen konut kredisi faizleri talebi canlandırmış ve fiyatları yükseltmişti.

Bu durum IMF verilerine de yansıdı.  2020 yılında, 43 ülke arasında reel konut kredisi büyümesinde Türkiye yüzde 18.1'lik artışla birinci sırada yer aldı. Çin yüzde 13.4 ile ikinci Macaristan yüzde 11.7 ile üçüncü oldu. Kredi büyümesinin en çok yavaşladığı ülke ise yüzde 7.1'lik düşüşle Meksika oldu.

Rekor seviyeye çıktı

IMF Küresel Konut Fiyat Endeksi 2020 yılı üçüncü çeyrek itibariyle tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. 2000 yılının 100 olarak kabul edildiği endeks, 2020'un üçüncü çeyreğinde 169.7'yi görerek rekor kırdı.

Konut fiyatları Rusya'da yüzde 5.8, Kanada'da yüzde 5.7, Amerika Birleşik Devletleri yüzde 4.8, Fransa'da 4.6, İngiltere'de yüzde 2.3 Çinde ise yüzde 0.2 artış gösterdi.