Koç Vazgeçti, Yabancılar Satışa Geçti

Koç Vazgeçti, Yabancılar Satışa Geçti
Hisse senedinde dört haftadır yabancılar net satıcı konumuna gelirken Borsa Dedektifi bunun nedenlerini yazdı.

Geçen sene yapılan seçimlerin ardından göreve gelen yeni ekonomi yönetimi piyasa dostu adımlar atınca yabancı yatırımcı yeniden Türkiye’ye yönelmişti. Hisse senedi ve tahvil piyasasında alıma geçen yabancıların tahvile olan ilgisi sürüyor.

Ancak hisse senedinde son 4 haftadır yabancılar net satıcı konumunda. 17 Mayıs-7 Haziran aralığında yabancı yatırımcılar borsada net 1 milyar 332 milyon dolarlık hisse satışı yaptı. Yılbaşından bu yana yabancı işlemlerine bakıldığında hisse senedinde 425 milyon dolar satıcı konumunda olan yabancılar tahvillerdeki alımları 8 milyar dolara ulaştı.

KOÇ HOLDİNG ETKİSİ

Peki yabancılar son haftalarda neden borsada satıcılar? Öncelikle şunu belirtelim hisse senetlerine kısa vadeli gir-çık yapan fonlar var. Bunlar hızlı hareket ediyor. Özellikle Yapı Kredi Bankası’nın Birleşik Arap Emirlikleri’nden First Abu Dhabi Bank’a satışı için görüşmelerin yapıldığı haberleri yoğun yabancı alımlarına neden olmuştu.

borsa-dedektifi-ic.webp

Koç Holding’in Yapı Kredi Bankası’nın satışı için yapılan görüşmelerin sonlandırıldığını açıklamasının ardından yabancılar satışa geçti. Yine ilk çeyrek bilançoları beklentilerin altında kalan büyük hisselerde de yine yabancı satışları görüldü.

İşte bu iki gelişme kısa vadeli işlem yapan yabancıların satışlarını hızlandırdı ve borsadan 1 ayda 1.3 milyar dolarlık çıkışa neden oldu.