KKM’nin geldiği nokta: Akla zarar bir faiz hesabı

Ekonomist Oğuz Demir, Twitter'dan paylaşımlarda bulundu. Demir paylaşımlarında, "KKM bütçe maliyeti 80 milyar TL'yi buldu. Şimdi bir de faizi dahi belirsiz enflasyona endeksli bono konuşuluyor. Enflasyon yılı %60 ile kapatsa bile faizi bu olacak... Sonbahardaki indirimler olmasaydı bugün KKM ve enflasyona endeksli bononun yarısı kadar faizimiz olurdu" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 02:01
KKM’nin geldiği nokta: Akla zarar bir faiz hesabı

Ekonomist Dr. Oğuz Demir, sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlarda bulundu.

Demir paylaşımlarında, "Darma duman ettiler her şeyi... Ne uğruna oldu? Değdi mi? 100.000 TL'ye 25.000 TL faiz ödemekten kaçıp, o faizi 60.000 TL ödeyecek hale gelmek, bunu da vatandaşın vergisine yıkmak işte tam da böyle bir şey.." dedi.

Demir paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

"2021 Eylül'de politika faizi %19 enflasyon %19,58'di.. Faizi düşürme inadıyla bugün faiz %14 enflasyon %70. Faiz düşünce lobilere para gitmeyecek dediler. Kur sıçradı, enflasyon uçtu ve o gün finansal sistemden ödenecek faiz yükünü bugün vatandaşa yıktılar.

KKM bütçe maliyeti 80 milyar TL'yi buldu. Şimdi bir de faizi dahi belirsiz enflasyona endeksli bono konuşuluyor. Enflasyon yılı %60 ile kapatsa bile faizi bu olacak... Sonbahardaki indirimler olmasaydı bugün KKM ve enflasyona endeksli bononun yarısı kadar faizimiz olurdu.

Ayrıca ne kur böyle sıçrar, ne enflasyon bu kadar artar ne de bütçe böyle faiz bütçesine dönerdi.. Darma duman ettiler her şeyi... Ne uğruna oldu? Değdi mi?

100.000 TL'ye 25.000 TL faiz ödemekten kaçıp, o faizi 60.000 TL ödeyecek hale gelmek, bunu da vatandaşın vergisine yıkmak işte tam da böyle bir şey.."