Kavcıoğlu'ndan açıklama: Yüzde 5 enflasyon hedefine bağlıyız

Kavcıoğlu'ndan açıklama: Yüzde 5 enflasyon hedefine bağlıyız

Naci Ağbal'ın yerine göreve getirilen yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon ve faiz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, "Yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız" dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

Kavcıoğlu'nun öne çıkan mesajlar şöyle:

Önümüzdeki dönemde TCMB çatısı altında üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğimize inanıyorum. Pandemi ekonomik anlamda da güçlükler ve belirsizlikler yarattı. TCMB kanunla belirlenmiş görev ve yetkilileri çerçevesinde para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz. enflasyonu yüzde 5 seviyesine indirme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız.

Bu hedefe varmak için kararlı ve azimli bir şekilde davranacağız. Elimizdeki araçları bağımsız şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Para politikasını sade şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Hedeflediğimiz düşük enflasyon ortamının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için önkoşul olduğunun farkındayım.

Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız.

Reform paketindeki kazanımların hayata geçirilmesi enflasyondaki kalıcı düşüş için kritik öneme sahip olacaktır.