Kamu Denetçiliği Kurumu Flaş Kararı Açıkladı: O Ücret Araç Sahiplerine İade Ediliyor

Kamu Denetçiliği Kurumu Flaş Kararı Açıkladı: O Ücret Araç Sahiplerine İade Ediliyor
Mahkeme kararıyla iptal edilen trafik cezalarının ardından ödenen çekici ücretleri de iade edilecek. Bu karar milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren flaş bir karara imza atıldı. Trafik cezalarında ödenen paranın tamamı iade edilebilecek. Kamu Denetçiliği Kurumu, araç sahiplerini yakından ilgilendiren bu kararı duyurdu.

thumbs-b-c-fb7c74fd3b7b31b7b77c37d11a2b5a23-1.jpg

MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ

Sivas'ta bir vatandaş, araç tescil işlemlerinin yapılmadığı gerekçesiyle çekilen ancak mahkeme kararıyla iptal edilen çekici ücretini, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun tavsiye kararıyla geri aldı. Bu karar, araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

thumbs-b-c-9bdd00c221bc6685cc7af64a6bd55573.jpg

Sivas'tan Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuran bir vatandaş, aracının 2022 yılında trafik tescili yapılmadığı gerekçesiyle bağlandığını, buna ek olarak trafik cezası uygulandığını ve mahkeme kararıyla bu idari yaptırımın kaldırıldığını ifade etti.

ÜCRETİN TAMAMI İADE EDİLECEK

Başvurucu, trafik cezasının geri alındığını ancak mahkeme tarafından iptal edilen yaptırım kararına rağmen çekici ücretinin iade edilmediğini belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumu, hukuka aykırı durumların düzeltilmesi için sadece idari para cezasının iptal edilmesinin yeterli olmadığını vurguladı.

İptal edilen idari para cezasının hiç uygulanmamış kabul edilmesi gerektiğini ve bu sebeple başvurucunun ödemek zorunda kaldığı çekici ücretinin de iade edilmesi gerektiğini değerlendirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), başvurucunun idari para cezasının iptal edilmesinin ardından ödediği çekici ücretinin iadesini istemesinin haklı bir talep olduğunu belirledi. KDK, başvurucunun mahkeme kararında çekici ücretinin iadesine dair herhangi bir hüküm olmamasının, bu talebin reddedilmesinin hukuka uygun olmadığını ve çekici masrafının başvuruya iade edilmesi gerektiği sonucuna vardı.

Etiketler :