İşte Türkiye'nin "yerli ve milli" çakma şirketleri

İşte Türkiye'nin "yerli ve milli" çakma şirketleri
Tüketiciler nezdinde marka algılarını bu kadar yükselten teknoloji devlerinin isimlerini kullanan Türk şirketlerinin sayısında da önemli bir artış var. 

Özellikle son 10 yıldan beri ‘dünyanın en değerli markaları listesi’ inanılmaz bir değişim yaşanıyor. 2009’da bu listede yalnızda 3-4 teknoloji şirketi varken, takvimler 2018’i gösterdiğinde liste tamamen değişmiş durumda. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance hazırladığı 2018 listesine göre dünyanın en değerli ilk 10 şirketi teknoloji sektörü dışından yalnızca 2 marka bulunuyor. 
McDonalds’ın yerine Amazon, Disney’in yerine Google ve Coca-Cola’nın yerine Apple gibi dev şirketler artık bu listede. Yani başka bir deyişle teknoloji şirketleri dünyanın zirvesine yerleşmiş durumda. Kullanıcılar tarafından bilinirlikleri ve marka algıları en üst düzeyde.

AMAZON DA VAR TESLA DA

Durum böyle olunca marka isimleri konusunda esinlenmek veya kopyalamak gibi durumlar gündeme gelebiliyor. Türkiye de bu ülkeler arasında girmiş durumda. Apple ve Google’dan turizm, Tesla’dan bilişim ve elektromekanik, Amazon’dan deri ve tekstil, Oracle’dan enerji ve PlayStation’dan ise oyun salonu gibi şirketler kurulmuş durumda. Kısacası teknoloji devlerinin adını kullanan şirketlerin sayısında özellikle son dönemlerde önemli bir artış söz konusu. Biz de bu şirketleri araştırdık. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yaptığımız araştırmalara göre adından en çok esinlenilen şirketlerin başında Amazon ve Tesla geliyor. Bu iki marka biraz jenerik bir isme sahip olsa da, aynı sektörde hizmet veren Türk şirketlerinin kurulmasının çok da şans olarak mümkün görünmüyor. Diğer popüler teknoloji markalarından bir diğeri de Intel. Intel adına kurulan birebir aynı şirket sayısı 4. İçlerinde gümrük işi de yapan var, madencilik de. Listede dikkat çeken diğer bir şirket de Oracle. Bilişim altyapıları geliştiren Oracle’ın Türkiye’de kurulma yılı 1989. 30 yıllık bir şirket. Buna rağmen Oracle ismini kullanan 3 farklı şirket daha yer alıyor listede.

Kendine has bir ismi bulunup da kopyalanan şirketlerin başında Google var. 2005’ten beri Türkiye’de şirketi bulunan teknoloji devinin ilk kopyası geçen yıl kuruldu. ‘Google Tur Turizm’ olarak kopyalanan şirket, onlarca farklı alanda hizmet veriyor. Kısacası teknoloji devlerinin marka bilinirliğinden yararlanmak isteyen Türk girişimcileri bu konuda ellerini çabuk tutuyor.


İŞTE BAZI ŞİRKETLER

Google Tur Turizm
Apple Turistleri, Apple Turizm Bilişim Pazarlama
Tesla Siber Güvenlik, Tesla Güneş Enerji Üretimi, Tesla Elektromekanik Sistemler, Tesla Bilişim ve İletişim Teknolojileri
Amazon Ayakkabı, Amazon Deri İthalat İhracat, Amazon Tasarım ve Reklam, Amazon Oto Alım Satım ve Yedek Parça, Amazon Tekstil
Lenovo Tekstil Sanayi ve Ticaret
Intel Gümrük Müşavirliği ve Global Lojistik, Intel Stone Madencilik ve Dış Ticaret, Intel Mühendislik İklimlendirme Sistemleri Sanayi ve Ticaret, Intel Otelcilik Turizm İnşaat Taahhüt Ticaret
Oracle Lift Asansör Teknolojileri, Oracle Enerji, Oracle Makine Sanayi
PlayStation Salonu Limited

Etiketler :