İkinci el otomobil piyasasında bayram hareketliliği

Covid-19 salgını döneminde uzun bir süreyi durgun geçiren ikinci el otomobil piyasasında toparlanmaya başladı. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte yapılan tatil planları da ikinci el otomobillere olan talebi artırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Haziran 2021 20:24
İkinci el otomobil piyasasında bayram hareketliliği

Uzun bir süredir durgunluk yaşayan ikinci el otomobil piyasasında, 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların kalkacak olması ve Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte hareketlilik başladı. 

İkinci el otomobil piyasasının pandemi ve kısıtlamalardan dolayı kötü bir sezon geçirdiğini söyleyen Galerici Yunus Ete, "Otomobil sektörü pandemi ve kısıtlamalardan dolayı kötü bir dönem geçirdi. Havaların ısınması ve bayram öncesi kısıtlamaların esnetilmesiyle ikinci el otomobil piyasasında bir hareketlilik başladı. Önceki senelerde de bayram öncesi hareketlenme olurdu, bu sene ise pandeminin etkisini hissetsek bile bir hareketlilik başladı. Araç fiyatlarının düşmesini bekleyen insanlar vardı ama araç fiyatlarının düşeceğini düşünmüyorum. Pandemi etkileri sadece otomobil piyasasını değil birçok sektörü olumsuz etkilemişti. Bayram sonrasında ise aşılanmanın yaygınlaşmasıyla otomobil piyasası da dahil her şeyin düzeleceğini umuyoruz" dedi.

'Piyasaların eski günlerine döneceğini öngörüyoruz'

Bayram öncesi dönemlerde otomobil alımlarının arttığını ifade eden Galerici Uğur Potur ise, "İkinci el otomobil piyasasında hareketlilik başladı. 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların kalkmasıyla piyasaların eski günlerine döneceğini öngörüyoruz. Müşterilerimiz gelmeye başladı fakat otomobil kredi faizlerinin düşmesini istiyorlar. Havalar ısındı, önümüzde de bayram var. Bu dönemlerde ikinci el otomobil alım satımları artıyor. Bizde bu dönemde piyasaların hareketlenmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İHA