IKEA Grup'tan Vergi Açıklaması

IKEA Grup'tan Vergi Açıklaması
Yazılı ve dijital mecralarda yer alan “IKEA Group ve vergi” konulu haberle ilgili kurum, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklama yaptı...Geçtiğimiz günlerde yazılı ve dijital mecralarda yer alan “IKEA Group ve vergi”...

Yazılı ve dijital mecralarda yer alan “IKEA Group ve vergi” konulu haberle ilgili kurum, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklama yaptı...

Geçtiğimiz günlerde yazılı ve dijital mecralarda yer alan “IKEA Group ve vergi” konulu haberle ilgili olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına, IKEA Group tarafından açıklama yapıldı:

İşte o açıklama:

Avrupa Parlamentosu Yeşiller / EFP Grubu tarafından yayınlanan son rapora ilişkin olarak, IKEA Group’un açıklaması ve vurgulamak istediği konular şu şekildedir:

IKEA Group, faaliyetlerini büyük bir sorumlukla, sürdürülebilir bir şekilde yürütmeyi amaçlamakta olup, ulusal ve uluslararası vergi kural ve düzenlemelerine uygun şekilde vergilerini ödemektedir. 2015 mali yılında IKEA Group, faaliyet gösterdiği ülkelerde toplam 822 milyon Euro civarında kurumlar vergisi ödemiş olup, bu ödediği tutar yaklaşık yüzde 20 efektif  kurumlar vergisi oranına denk gelmektedir. 2015 yılında, toplam vergi giderini 1,5 milyar Euro olarak açıklayan IKEA Group, son beş yılda (2011-2015) yaklaşık 7,2 milyar Euro kurumlar vergisi ödemiştir.

Bunun yanı sıra IKEA Group, 13 IKEA “franchising”inden sadece biridir. Diğer taraftan IKEA markasının küresel imtiyaz sahibi Inter IKEA Systems B.V.’dir ve bu iki şirket, birbirinden bağımsız iki ayrı gruba aittir. 1980'lerde kurulan organizasyon yapısının nedeni, IKEA konseptinin ve markasının mülkiyetini, perakende operasyonunun sahiplerinden ayırmaktır. Söz konusu organizasyon yapısının amacı, perakendecilerin  başarısından bağımsız olarak markanın sürekliliğini sağlamaktır. IKEA Group, Hollandalı Stichting INGKA Vakfı’na aittir. Hollanda mevzuatına göre, vakıfların  sahipleri veya lehdarları bulunmamaktadır. Vakıf, sadece IKEA Group’a yatırım yapmak için fon yaratabilir ve IKEA Vakfı aracılığıyla bağış yapabilir.

IKEA Group, IKEA “franchising”leri gibi IKEA konseptinin ve marka haklarının sahibi olan Inter IKEA Systems B.V.’ye % 3 oranında franchise bedeli ödemektedir. Bu bedel, spesifik bir lokasyonda faaliyet gösteren bir  IKEA mağazasının, IKEA perakende sistemi, ticari markaları ve ürünlerinden faydalanmak üzere ödediği bir işletme maliyetidir.

IKEA Group, AB ve OECD’nin temiz ve eşit uluslararası vergi sistemi girişimlerini memnuniyetle karşılamaktadır. Bunun bir göstergesi olarak da Avrupa Parlementosu TAXE Komitesi Kasım 2015 toplantısında yer almıştır.

Yüzde 100 Türk sermayeli

Son olarak, satışlarımızın %70’ini gerçekleştirdiğimiz, 114.000 çalışan istihdam ettiğimiz ve ürünlerimizin %60’ının sağlandığı Avrupa, bizim en önemli pazarlarımız arasında yer almaktadır. Avrupa ile ticaretimizi geliştirmek ve uyumlu, şeffaf, istikrarlı uluslararası bir vergi sistemi geliştirilmesi için görüşmelerimizi devam ettirmek en büyük arzumuzdur.”

Konuyla ilgili olarak IKEA Group’tan yapılan açıklama doğrultusunda, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi hususunda hassasiyetinizi ve desteğinizi rica eder, IKEA Türkiye özelinde de aşağıdaki önemli bilgiyi dikkatinize sunarız;

IKEA Türkiye - MAPA Mobilya ve Aksesuar Pazarlama A.Ş.,  %100 Türk sermayeli bir şirket olup, Inter IKEA Systems B.V.'den almış olduğu imtiyaz hakları kapsamında Türkiye’deki perakende faaliyetlerini tüm yasal gereklere uygun olarak yürütmektedir.