İddia : Memura büyükşehir tazminatı geliyor

İddia : Memura büyükşehir tazminatı geliyor
İddiaya göre, AKP hükümeti, büyükşehirlerde yaşayan memurlara "refah payı" adı altında "büyükşehir tazminatı" verilmesini tartışıyor. Bu tazminatın 30 büyükşehirde görev yapanlar için uygulanması planlanıyor. Ancak bu tazminatın ne zaman hayata geçirileceği ve miktarı henüz netlik kazanmadı.

Bu iddianın ortaya çıkmasının nedeni, Aralık ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) Ankara'dan İstanbul'a taşınan 400 personeli için "hayat pahalılığı" tazminatı ödenmesi düşünülmüş ancak TBMM Genel Kurulu'nda iptal edilmiş olması. Memur-Sen ise 2023'te gerçekleşen toplu sözleşme sürecinde yüksek kiralardan dolayı büyükşehirlerde yaşayan memurlara "büyükşehir tazminatı" ödenmesini talep etmişti.

Kulis bilgilerine göre, AKP hükümeti, bu talepleri değerlendirerek büyükşehirlerde yaşayan memurlara ek tazminat verilmesini tartışıyor. Büyükşehirlerdeki yaşam koşullarının daha zor olduğu, bu nedenle kamu görevlisine ek tazminat verilmesi düşünülüyor.

Bu tazminatın ne zaman hayata geçirileceği ve miktarı henüz netlik kazanmadı. Ancak AKP'nin 30 Ocak günü açıklayacağı yerel seçim beyannamesinde bu konuya da değinilmesi bekleniyor.

Büyükşehirlerde kiraların önlenemez yükselişi

Bu iddianın ortaya çıkmasının bir diğer nedeni de, büyükşehirlerde kiraların önlenemez bir şekilde yükselmesi. Merkez Bankası'nın verilerine göre, Kasım 2023'te, bir önceki yılın aynı ayına kiralar İstanbul'da yüzde 69.2, Ankara'da yüzde 96.3, İzmir'de ise yüzde 76.9 oranında arttı.

İstanbul'da 100 metrekare bir konutun ortalama fiyatı kasım itibarıyla 4.4 milyon lirayı aşarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eski Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, kasımda ortalama kiranın 17 bin 111 liraya ulaştığını belirtmişti.

İstanbul Planlama Ajansı'nın hesaplamasına göre de 4 kişilik bir ailenin İstanbul'da yaşama maliyeti aralık ayında 49 bin 159 liraya ulaştı.

Bu veriler, büyükşehirlerde yaşayan memurların yaşam koşullarının giderek zorlaştığını gösteriyor. Bu nedenle, hükümetin bu konuda bir adım atması bekleniyor.

İddianın gerçekleşmesi halinde, bu ek tazminat, büyükşehirlerde yaşayan memurların yaşam koşullarını bir nebze olsun rahatlatabilir. Ancak bu tazminatın ne kadar olacağı ve hangi koşullarda verileceği henüz netlik kazanmadığı için, bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil.