İngiliz Bankacılık Devinden Türkiye Analizi

İngiliz Bankacılık Devinden Türkiye Analizi
Barclays analistleri, son zamanlarda istikrarlı seyreden Dolar/TL kurunda yaz aylarında ılımlı da olsa bir yükseliş olabileceğini öngörüyor. Analiz, bu yükselişin kontrollü bir değer kaybı şeklinde gerçekleşeceğini ve Türk lirasının yıl sonuna kadar değer kaybetmeye devam edeceğini işaret ediyor.

Barclays analistleri, yaz aylarında Doların TL karşısında yükselişe geçeceğini öngörüyor.

BARCLAYS BU ÖNGÖRÜYÜ NASIL YAPIYOR?

Ekonomi yönetiminin Türk lirasında kontrollü bir değer kaybına izin verme eğiliminde olduğunu söyleyen Barclays analistlerine göre, ekonomi yönetimi, enflasyonu kontrol altına almak ve ihracatı teşvik etmek için Türk lirasının değer kaybetmesine izin verebilir.

2355004-620x349.jpg

Barclays, doların yükselişine bir diğer neden olarak 2024 yılı boyunca Merkez Bankası'nın politika faizini sabit tutacağını ve bu durumun da Türk lirasına downward pressure (aşağı yönlü baskı) oluşturacağını öngörüyor.

Bununla birlikte, Barclays'ın Türk bankalarının tahvilleriyle ilgili tavsiyesi ise yukarı yönlü. Analiz, Körfez bölgesi de dahil olmak üzere EEMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesindeki diğer banka tahvillerine kıyasla Türkiye banka tahvillerini daha cazip görüyor.

TÜRK BANKALARINA İLGİ ARTACAK

Analizde şu ifadelere yer veriliyor:

"Körfez bölgesi de dahil olmak üzere EEMEA'daki diğer banka tahvil piyasasına kıyasla Türkiye banka tahvillerini cazip görüyoruz. Türk bankalarının perp tahvillerinde yüksek carry getirisine dikkat çekiyoruz." Akbank ve Yapı Kredi perp tahvillerinde alım önerisi veriyoruz."

Barclays, Türk bankalarının EEMEA bölgesindeki diğer bankalara kıyasla daha sağlam sermaye yapılarına ve daha yüksek karlılıklara sahip olduğunu belirtiyor.

Barclays, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında toparlanma eğiliminde olacağını ve bunun da Türk bankalarının tahvillerine olan ilgiyi artıracağını öngörüyor.