Goldman Sachs’tan İğneden İpliğe Her Şeyin Fiyatını Artıracak Tahmin

Goldman Sachs’tan İğneden İpliğe Her Şeyin Fiyatını Artıracak Tahmin
Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Goldman Sachs, 2024 yılında petrol fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşanmasının muhtemel olduğunu belirterek, küresel bir enflasyonist hareketin dünyayı yeniden etkisi altına alabileceği uyarısında bulundu.

2020 yılında başlayan pandeminin ardından dünyanın birçok ülkesinde fiyat istikrarı önemli ölçüde bozulurken, gelişmiş ülkelerin merkez bankaları, yüksek enflasyonla mücadele için parasal sıkılaşma sürecini başlatmış ve yüksek faiz artırımlarına gitmişti.

PETROL FİYATLARI EKONOMİNİN FİŞİNİ ÇEKEBİLİR!

Uzun uğraşlar sonucu düşürülen enflasyon hakkında ABD merkezli Goldman Sachs'tan korkutan bir uyarı yapıldı. Uzman analistlerin katılımıyla hazırlanan raporda, dünya üzerinde artış gösteren jeopolitik riskler ve OPEC+'nın 2024 ilk çeyrekteki ek kesintileri gerekçe gösterilerek petrol fiyatlarında 100 doların üzerinde kalıcı hareketlerin yaşanabileceği belirtildi.

Şu anda 93 dolardan işlem gören petrol fiyatları için uzun süre boyunca 'yüksek fiyat' görülebileceği uyarısında bulunan Goldman Sachs, petrol tarafında yaşanacak yüksek fiyat politikasının Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerdeki pazarları çok sert vurabileceğine dikkat çekti.

petrol1.jpgİĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY BEKLENENİN ÜZERİNDE ZAMLANACAK

2024 yılı için 80-100 dolar bant aralığının takip edilebileceğini belirten banka, petrol fiyatlarında yaşanacak her 10 dolarlık yükselişin ABD ekonomisinde 0.4 puanlık bir enflasyon artışına yol açabileceğini hatırlattı.

Bir süredir küresel ölçekte düşüş gösteren gıda fiyatlarının da yeniden yükselebileceği aktarılırken, çiftçilik, tarım ve petrol ürünleriyle doğrudan bağlantılı birçok sektörde sert fiyat yükselişlerinin kapıda olduğu hatırlatılarak, ekonomide dolaşımda olan birçok ürün ve hizmete beklenenin üzerinde zam gelebileceği uyarısı yapıldı.