Fiyatı 20 Bin Dolardan Başlıyor... Dünyaca Ünlü Marka Hermes'e Birkin Davası

Fiyatı 20 Bin Dolardan Başlıyor... Dünyaca Ünlü Marka Hermes'e Birkin Davası
Fransa'nın ikonik lüks markası Hermes, Birkin çantaları sadece sürekli müşterilerine satmak ve Birkin almak isteyenlere önce diğer ürünlerden satın alma şartı koşmakla suçlanıyor. Bu ayrımcı satış politikası nedeniyle Hermes'e karşı dava açıldı.

Fransa’nın lüks markası Hermes'e “Birkin” çantalarını müşteri seçerek sattığı iddiasıyla dava açıldı.

Oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin’in adını taşıyan çantanın fiyatı 20 bin dolardan başlıyor.

d67a5ce541fe8bfbfe70e495c7a1e0f3.jpg

Patronlar Dünyası'nda yer alan habere göre salı günü San Francisco'da açılan bir davada iki Amerikalı, Tina Cavalleri ve Mark Glinoga, Hermès'in bir ürünün satışını diğer bir ürünün satın alınmasına "bağlayarak" ve pazar güçlerini istismar ederek antitröst yasasını ihlal ettiğini iddia etti.

hermese-birkin-davasi-acildi-2b9u.webp

Davaya göre şirketin satış temsilcileri, Birkin'e sahip olma fırsatını yakalayabilmek için müşterileri ayakkabı, eşarp ve mücevher gibi diğer Hermès ürünlerini almaya zorluyor.

james-birkin-hermes-cantalardan-adini-kaldirmak-istiyor-79663-30072015100423.jpg

Dava dilekçesinde, "Birkin çantalarının benzersiz çekiciliği, inanılmaz talebi ve düşük arzı, markaya inanılmaz bir pazar gücü sağlıyor. Davalılar (Hermès), tüketicilere Birkin el çantası satın alma fırsatı verilmeden önce diğer yan ürünleri de onlardan satın almalarını talep ederek bu pazar gücünden yararlanmak için bir plan uyguladılar. Bu planla [marka] etkin bir şekilde Birkin el çantalarının fiyatını ve dolayısıyla Davalıların Birkin el çantalarından elde ettiği karı artıracaktır." ifadeleri yer aldı.

7ed6e024c823090d521decf4f16a3010.jpeg

HERMÈS BİRKİN ÇANTASI NEDEN ÖZEL?

Davaya göre Hermès tarafından özel olarak üretilen Birkin çantalar "nadir zenginliğin sembolü" ve "moda ikonu" olarak görülüyor. Çantalar,"Fransa'daki deneyimli zanaatkarlar tarafından en iyi deriden el işçiliğiyle üretiliyor ve yapımı uzun saatler sürüyor.

Dava dilekçesinde "Birkin el çantasının fiyatı binlerce dolardan yüz bin doların üzerine kadar çıkabilir" ifadesi yer alıyor.

Etiketler :