Fitch, Türk şirketlerini uyardı: Güçlenen dolar karşısında risklere daha açık

Fitch, Türk şirketlerini uyardı: Güçlenen dolar karşısında risklere daha açık
Ekonomistler artmaya devam eden doların 9 seviyelerine tırmanması öngörüyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'e göre, Türk şirketleri tarihi olarak doların kuvvetlenmesi riskiyle daha fazla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Fitch, Türk şirketlerinin Döviz cinsinden borçlarını azalttığını ve döviz varlıklarını artırdıklarını fakat döviz cinsinden borçlanmanın hala yaygın olduğunu bildirdi. Öte yandan döviz cinsinden gelirler ile yeterince etkili dengelenmediğini söyledi.

Risklere daha fazla açık 

Gelişen ekonomilerdeki şirketlerin doların kuvvetlenmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Fitch, Türk şirketlerinin tarihi olarak bu risklere daha fazla açık olduğunu vurguladı. Fitch’in incelemesine göre, Türk şirketlerinin döviz cinsi borçlarının oranı yüzde 70 seviyesindeyken döviz cinsi gelirlerinin oranı yüzde 46 seviyesinde bulunuyor.

Türk lirasındaki değer kaybı ve riskler 

Türk lirasında yaşanan değer kayıplarıyla bu risklerin ortaya çıktığına vurgu yapan Fitch, ABD Merkez Bankası Fed’in varlık alımı azaltımına yıl sonuna doğru başlayacağını beklediklerini ifade etti.

'Döviz cinsinden borçlar TL cinsinden çevriliyor' 

Türk lirasındaki değer kaybı devam ettiği takdirde şirketlerin döviz cinsinden borçlarını TL cinsinden gelirleriyle çevirmeye çalışacağını dile getiren kurum, bu borçların kısa vadeli olması halinde risklerin daha da arttığının altını çizdi.

'Türk şirketleri için döviz riskleri hala ana faktör'

Fitch, Türk şirketleri için döviz risklerinin hala ana faktör olmaya devam ettiğini ama 2017 yılsonundaki verilerle şu anki veriler karşılaştırıldığında şirketlerin bu riskleri sınırlamak için çeşitli önlemler aldığını vurguladı.

2017 yılında yüzde 71 seviyesinde bulunan bileşik döviz cinsi borcun yüzde 53’e gerilediğini belirten Fitch, döviz cinsinden gelirlerin de yüzde 26’dan yüzde 31’e çıktığına değindi.

Şirketlerin nakit pozisyonlarını da artırarak piyasalardaki herhangi bir bozulmaya karşı likiditelerini güçlendirdiklerini belirten Fitch, gelirler içinde nakit pozisyonların payının yüzde 21’den yüzde 28’e çıktığını söyledi.

'Türk şirketleri fiyat artışları tüketiciye yansıyabiliyor' 

Döviz cinsi gelirleri döviz cinsi borçlarını karşılamayan şirketler için riskleri azaltan en büyük faktör ise Türk şirketlerinin yükselen fiyatları tüketicilere yansıtabilme kapasiteleri olduğunu vurgulayan Fitch, kurun hızlı değer kaybına uğradığı dönemlerde kısa vadeli risklerin daha ön plana çıktığını ifade etti.

 

Etiketler :