Faiz Kararı, Nakit Avans ve Kredi Kartı Faiz Oranlarını Etkiledi Mi?

Faiz Kararı, Nakit Avans ve Kredi Kartı Faiz Oranlarını Etkiledi Mi?
Merkez Bankası 31 Mart seçimleri sonrası ilk faiz kararını açıkladı. Faizi sabit tutma kararı aldı. Karar neticesinde Merkez Bankası politika faizi yüzde 50'de kaldı. Bu karar sonrası kredi kartı ve nakit avans kullanan vatandaşlar soruyor: Nakit avans ve kredi kartı faiz oranları ne oldu?

Bir yandan aldığı faiz adımları ile parasal sıkılaşma sürecine devam eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir yandan da ekonomide soğuma sağlanması amacıyla ek tedbir adımları atmaya devam ediyor.

Türkiye'de son yıllarda görülen yüksek enflasyon sonrası vatandaşların kredi kartlarına yüklenmesi üzerine geçtiğimiz ay nakit avans faizlerini yüzde 5 seviyesine çeken Merkez Bankası, 6 Nisan'da yayınlanan Resmi Gazete kararı ile kredi kartı akdi faizlerinde de değişikliğe gitmişti.

Yayınlanan Tebliğ nedeniyle nakit avans ve kredi kartı faiz oranları bugün açıklanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararından etkilenmedi.

whatsapp-image-2024-04-25-at-13-31-01-001.jpeg

Aylar önce, TCMB'nin faiz artışlarından etkilenmemesi amacıyla yüzde 3.66 oranına sabitlenen kart faizleri, değişiklik sonrası yüzde 4.25'e yükseltildi. Karar, yayınladığı gün itibarıyla uygulamaya konulduğu için artık kredi kartlarından yapılacak alışverişlerde aylık faiz oranı yüzde 4.25 olarak hesaplanmaktadır.