Et Fiyatları Düşecek Mi?

Et Fiyatları Düşecek Mi?
Kırmızı et fiyatları el yakarken vatandaş fahiş rakamlardan dolayı evine et sokamaz oldu. Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek "Önümüzdeki 3- 4 yıl et fiyatlarının düşmez, bu şekilde gidecek" dedi.

Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, Türkiye’de hayvan varlığının azlığı nedeniyle et fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, et ithalatıyla sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Et fiyatlarında düşüş beklemediklerini kaydeden Çiçek şunları söyledi:

"Özellikle pandemi, kuraklık, Rusya- Ukrayna savaşlarından dolayı dünyadaki emtia giderleri arttı. Türkiye ham madde yönünden dışa bağımlı. Fiyatların artmasından dolayı süt üreticileri zarar etti. İnekler kesime gitti, dana olmadı ve bir şey yok olduğu zaman pahalı olur. Dışarıdan gelen ithal hayvanlar bile yetersiz kaldı. Gıda fiyatlarında ette yüzde 100 enflasyon var ve bu gidişle de etin 2-3 yıl ucuz olacağı öngörüsü çok zayıf."

et.jpg

"İNSANLAR ARTIK ET YEMEMEYE BAŞLADI"

"Hükümetimiz vatandaşın et ihtiyacını gidermek için yurt dışından et ithal ediyor. Şimdi bu olmadan önce tedbir alınsaydı bu durumlara gelmezdik. Maalesef belli imkanlar doğrultusunda geç kalındı. Geç kalındığından dolayı et fiyatları yükseldi. Şimdi Et ve Süt Kurumu 2024 yılında Güney Amerika'dan 600 bin besilik dana getirecek, büyük ihtimalle de 300- 400 bin tane kasaplık karkas olsun, besilik dana olsun getirecek. Etti bir milyon hayvan. Benim görüşüme göre bir milyon hayvan Türkiye'ye yine yetmeyecek. Zaten şu an enflasyondan dolayı bir ekonomik sıkıntı var ülkemizde arza rağmen. Et fiyatları yüksek olduğu zaman insanlar artık yememeye başladı veya aldığı etin yarısını yemeye başladı. Arzda bir sıkıntı oldu. Ona rağmen et fiyatları çok yüksek. Bunun önüne geçebilmek için ülkemizdeki dişi hayvan materyalini arttırmamız lazım.

Et Fiyatları Düşecek Mi?

Kaynak:ANKA