Erdoğan 'Emekliye Seyyanen Zam İçin Kaynak Yok' Dedi, Uzman İsim Zehir Zemberek Yanıt Verdi

Erdoğan emekliye seyyanen zam beklentileriyle ilgili yaptığı açıklamada, zammın bütçeye getireceği ek maliyeti anlatmış, zam çağrısı yapanları bozgunculukla suçlamıştı. Çalışma yaşamı uzmanı Aziz Çelik, Erdoğan'ın iddiasının yanlıştığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yanıtladı.

Erdoğan emekli maaşlarını işaret etti, uzmanı 'gerçeği' açıkladı: Gerçek budur!

Çalışma Yaşamı Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşlarına ilişkin dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşı açıklamalarına tepki gösteren Çelik, "Gerçek budur" diyerek, emekliler için "kaynak yok" iddiasına yanıt verdi.

Aziz Çelik'in paylaşımı şöyle:

"Emekliler için "kaynak yok" iddiası gerçek dışıdır!

Bütçeden sosyal güvenliğe ve emeklilere ayrılan pay azaltılıyor.

Uzun yıllar yüzde 15-19 arasında seyreden sosyal güvenliğe bütçeden ayrılan kaynak oranı 2024 bütçesinde yüzde 10 civarına çekildi.

2024 yılında sosyal güvenlik için ayrılan kaynak önceki yılların çok altında kaldı.

Sosyal güvenliğe ayrılan kaynaklar kısıldı.

Gerçek budur!"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Özgür Özel’in emeklilere seyyanen 7 bin TL zam yapılması çağrısına cevap vermişti.

En düşük emekli maaşının 10 bin TL olmasının yeterli olmadığını kabul eden Erdoğan, Özel’in önerdiği zammın ise 11 trilyon liralık bütçeye 1,4 trilyon lira yük getireceğini söylemişti.

Erdoğan, Özel’in teklifine ilişkin, “Onlar sadece istismar ve bozgunculuk peşinde koşuyor. Ne ülke ne millet ne de emeklilerimiz umurlarında” demişti.

“Hiç şüphesiz hayat pahalılığı ile mücadele ettik” diyen Erdoğan, “11 trilyon liralık 2024 bütçesinin 1 trilyon liradan fazlasını deprem çalışmalarına ayırdık. Yaklaşık 3 trilyon personel gideri var. Yatırımlar için 1,6 trilyon liraya yakın bir kaynak kullanılacak. Emekli maaşları için ayrılan miktar 3 trilyon liraya yakın” dedi.