Emekli Maaşında Hesaplar Değişti!

Emekli Maaşında Hesaplar Değişti!
Emekli aylığını hesaplama bölümü artık e-devlet üzerinden de hizmet veriyor. Sigortalılar aylıklarını görebildiği bu sistem üzerinden yapacağınız hesaplamalar sizi yanıltabilir. O yüzden bu ipuçlarını kaçırmamanız gerekiyor. İşte o kritik noktalar...

Emekli aylık hesaplama robotu e-Devlet sistemine taşındı. Bu uygulama ile emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı hesaplanabilir hale geldi. Robotu kullananlar e-Devlet'te maaş hesaplamak için SSK'lılar '4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama', esnaflık yapanlar yani Bağ-Kur'lular ise '4B Emekli Aylığı Hesaplama' bölümünü tıklayacak. Gelen ekranlarda istenen bilgileri girdikten sonra tahmini emekli aylığı ve diğer bilgiler görüntülenebilecek. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli ipuçları var. Çünkü ipuçlarına dikkat etmezseniz hesaplamalarınız yanlış çıkacak ve size zam yapılmadığını düşüneceksiniz.

0x0-emekli-maasi-son-dakika-buyume-zammi-nasil-hesaplanacak-hangi-ayda-hangi-eklemeler-yapiliyor-1709020414062.webp

BUNA DİKKAT ETMEYEN YANLIŞ HESAP YAPIYOR

Emekli aylığı hesaplatırken içinde bulunduğunuz yılın dikkate alındığını unutmayın. Ayrıca sorgu sırasında 'Bugün emekli olsam kaç lira aylık alırım' sorusunun cevabını aldığınızı da unutmayın. Siz hangi tarihte emekli olacaksanız o tarihteki şartlara göre maaşınız hesaplanır.

0x0-emekli-maasi-son-dakika-buyume-zammi-nasil-hesaplanacak-hangi-ayda-hangi-eklemeler-yapiliyor-1709020419255.webp

HANGİ TARİHİ GİRDİĞİNİZ ÇOK ÖNEMLİ

Robota başvuran sigortalılar "Bugün emekli olsam kaç lira aylık alırım" sorusunun cevabını buluyor. Dolayısıyla bugünün şartlarına göre bir hesaplama yapılıyor. Daha sonraki tarihte girdiğiniz de o tarihteki şartlar ortaya çıkıyor. Emekli olduğunuz gün ise o tarihteki şartlara göre hesap yapılıyor.

0x0-emekli-maasi-son-dakika-buyume-zammi-nasil-hesaplanacak-hangi-ayda-hangi-eklemeler-yapiliyor-1709020414395.webp