Elinde Gram Altın Bulunduran Herkesi İlgilendiriyor! O Tarihten İtibaren Yasaklanacak...

Elinde Gram Altın Bulunduran Herkesi İlgilendiriyor! O Tarihten İtibaren Yasaklanacak...
Geçtiğimiz yıl altın imalatına yönelik getirilen kısıtlama ve kotaların ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni bir yasağı duyurmaya hazırlanıyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş, 22 ayar altınlarda 1 gramlık üretimin yasaklanacağını belirterek, elinde 1 gram altın bulunduranlara uyarılarda bulundu.

Türk lirasının son yıllarda yaşadığı yüksek değer kaybı, vatandaşların birikim tercihlerini altın tarafında değerlendirmelerine neden olurken, her dönemin 'güvenli limanı' olarak kabul edilen altın, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kıskaç altına alınmış durumda.

Türkiye'de ilk olarak 6 Şubat depremlerinin ardından işlenmemiş altınların ithalatına yönelik kısıtlamalar hayata geçirilirken, 14 Mayıs seçimlerinin ardından göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi, 3. kategori olarak belirlenen ülkelerden altın alımı yapılmasına vergi ve kota sınırı getirmişti.

gold0.jpgBu sınırlamaların ardından, vatandaşların ufak birikimlerini 0.25 ve 0.50 gramlık altınlara yatırmasının önünü kesmek isteyen TCMB, yetkili rafinerilere gönderdiği talimat ile çeyrek gram ve yarım gramlık altınların üretimini yasaklamıştı.

GRAM ALTIN ÜRETİMİ YASAKLANIYOR

Türkiye'de Kapalıçarşı piyasasının nabzını tutan ve altın alım-satım işlemlerine yönelik yaptığı yorumlar ile dikkat çeken İslam Memiş, 2024 yılında geçtiğimiz yılda olduğu gibi altın işlemlerine yönelik sınırlamaların devam edeceğini duyurdu.

Memiş, yeni dönemde özellikle 22 ayar ve 1 gram olarak üretilen altınlar için üretim yasağı getirilmeye hazırlanıldığını belirterek, söz konusu durumun hem tüketici hem de sektör üreticileri için oldukça kötü etkiler yaratacağını belirtti. Memiş, altın tarafında getirilen kısıtlamaların yatırımcıları emtia tarafına yönlendirmekten uzak tutmayacağını belirterek, duyurulmaya hazırlanan yeni yasakların özellikle kuyumculuk ve mücevher üretim sektöründe büyük bir huzursuzluğa neden olduğunun altını çizdi.

gold2.webpGram altınların üretiminin yasaklanmasıyla birlikte piyasalarda dolaşımda bulunan altınların da kısa sürede seyrekleşmesi beklenirken, elinde bol miktarda gram altın bulunduranların söz konusu durumdan olumsuz şekilde etkileneceği aktarıldı.