Dünyada en fazla kamu ihalesi alan 10 firma

Dünya Bankası, altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirketi belirledi. Şirketler arasında hükümete yakınlığıyla bilinen Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG holdinglerinin olması dikkat çekti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Dünyada en fazla kamu ihalesi alan 10 firma

Dünya Bankası her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştırıyor. Euronews’ta yer alan habere göre; 1990 ile Temmuz 2018 yılları verilerine göre Türkiye altyapı yatırımlarında en fazla yatırım yapan ve proje geliştiren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye altyapı yatırım listesinde 143 milyar dolar ile Brezilya, Hindistan ve Çin’den sonra dördüncü sırada, altyapı projeleri sayısı bakımından ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin’den sonra geliyor.

10 ŞİRKETTEN 5’İ TÜRKİYE’DEN

En fazla yatırım yapılan altyapı alanları ise elektrik, yol, su ve kanalizasyon, liman, doğal gaz, havaalanı ve demiryolu hatları olarak sıralanıyor. Euronews’ta yer alan habere göre, Dünya Bankası raporunda altyapı projeleri sayısı bakımından Arjantin’den sonra dünyada 6. sırada bulunan Türkiye’nin en fazla ihale alan 10 şirket sıralamasında 5 şirketinin olması dikkat çekti. Dünya Bankası’nın söz konusu raporunda yer alan özel şirketlerin ilgili projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip oldukları belirtiliyor.

HÜKÜMETE YAKINLIKLARIYLA BİLİNİYORLAR

Altyapı yatırımlarında ilk 10’a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı Türk inşaat firmaları ‘Avrupa ve Orta Asya’ bölgesinde ise en fazla proje alan, yatırım yapan ya da yatırım yapma taahhüdünde bulunan şirket listesinde ilk sırada yer alıyor. Bu şirketler hükümete yakınlıklarıyla biliniyor.