Dolar'ın yükselişi durdurulamıyor! İşte yeni seviye

Dolar'ın yükselişi durdurulamıyor! İşte yeni seviye
Dolar kuru 5.48 üzerindeki seviyelerden 5.40'a kadar inmesine rağmen yeniden yükselişe geçti. Fed kararıyla önceki gün 5.40'a gerileyen dolar kuru, ABD ile gerilim endişesiyle yükselişe geçti. Dolar haftanın son işlem gününde 5,60'a kadar yükseldi.

Dolar kuru karar öncesi 5.48 üzerindeki seviyelerden 5.40'a kadar inmesine rağmen dün yeniden yükselişe geçti. Türk lirası perşembe günü yüzde 0.7 değer kaybederken yarım ila 1 puan arasında değer kazanan diğer gelişen ülkelerden negatif ayrıştı.

22 Mart günü dolar 5.4650, euro 6.22 ve sterlin ise 7.1820 ile yukarı yönlü başladı. Dolar/TL öğlenden sonra 5.60'ı gördü, euro ve sterlin de sırasıyla 6.31 ve 7.34 üzerine çıktı. 

Türk Lirası'nın değer kaybı yüzde 1'i aştı. Türkiye'nin kredi risk primi (CDS) ocak ayından beri ilk kez sert yükselişle 365 puana dayandı.

Kurdaki yükselişi Almanya ve Fransa PMI'larının beklentinin çok altında gelmesi ve euro/dolar paritesindeki gerileme tetikledi.

Almanya PMI beklentisi 48'ken 44.7 geldi, 51.4 beklenen Fransa PMI 49,8 olarak açıklandı. Gelişen ülke paraları satış baskısı yerken, ortalama yarım puan civarında değer kayıpları görüldü. Türk Lirası ise negatif ayrışmaya devam ederek yüzde 1.7 kayıp yaşadı.

TL'nin düşüşünde içeride dolara olan talep ve ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik kaygılar da öne çıkıyor. ABD'li yetkililer dün S-400 konusunda Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarının askıya alınabileceğini belirtmişti.

ABD'nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger ise "S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız" dedi.

Etiketler :