Dolar Ateşlendi. Nerede Duracağı Belli Değil!

Dolar Ateşlendi. Nerede Duracağı Belli Değil!
Dolar/TL haftaya rekorla başladı. Yılbaşından beri TL'nin kaybı yüzde 30'ları geçti. Merkez Bankası PPK anketinde önceki gün doların yıl sonunda geleceği rakam için 30 Tl seviyesi öngörülmüştü.

Dolar/TL, eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı yükselişini sürdürüyor. Kur güne yeni zirve olan 28.05 seviyesinden başladı. Bu verilere göre TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 33,3 değer kaybetti. Bu hafta gözler 26 Ekim Perşembe günü Merkez Bankası (TCMB)'nin açıklayacağı faiz kararında olacak.

dolar.jpg

Ortadoğu’da tırmanan gerilim küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçış getirirken, gerilimin bölgede yayılabileceği endişesi Türkiye piyasalarında da baskı yaratıyor.

Artan jeopolitik gerilim sonrası BIST 100 endeksi geçen hafta yüzde 7 civarında gerilerken Türkiye’nin kredi iflas takası primi (CDS) 20 baz puana yakın artışla 425/430 baz puan civarında seyrediyor.

dolar5.jpg

Dolar/TL, eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı yükselişini sürdürüyor. Kur güne yeni zirve olan 28.05 seviyesinden başladı. Bu verilere göre TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 33,3 değer kaybetti.

dolar-tl.jpg

Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği haziran ayından bugüne TL’deki değer kaybı ise yüzde 26,1 seviyesinde. Dolar/TL’de bu sabah kotasyonlar 28.02 civarında.

Etiketler :