Dolar Sahipleri Ters Köşe Oldu! Merkez Bankası'ndan Bankalara Yeni Dolar Talimatı

Dolar Sahipleri Ters Köşe Oldu! Merkez Bankası'ndan Bankalara Yeni Dolar Talimatı
7 haftadır döviz tarafında alıcı pozisyona geçen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), net döviz pozisyonunda -12.4 milyar dolara kadar gelerek büyük bir iyileşme sağladı. Piyasalardan dolar toplamaya devam eden TCMB, satışların hızlanması için Merkez Bankasına yeni bir talimat gönderdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), geçtiğimiz yıl her türlü döviz işlemine kısıtlayıcı uygulamalar getirmesiyle birlikte bankalara gönderdiği örtülü talimatlar ile döviz alım-satım makaslarında tarihi seviyelerin görülmesine neden olmuştu.

31 Mart seçimlerinin ardından ekonomide büyük oranda normalleşme sağlanırken, döviz tarafında alıcılı pozisyona geçen TCMB, 7 haftalık süreçte döviz pozisyonunda 60 milyar doların üzerinde iyileşme sağladı.

dolares3.jpgMERKEZ BANKASI'NDAN BANKALARA DOLAR TALİMATI

Piyasalardan dolar toplamaya devam eden Merkez Bankası, dolar/TL paritesinde artış yaşanmamasını gerekçe göstererek yatırımcılara TL mevduat faizlerini işaret etmekte. Dolar kurundaki yatay hareketlilik nedeniyle herhangi bir getiri sağlayamayan yatırımcılar yavaş yavaş Türk lirası pozisyonu almaya başlarken, bu süreci hızlandıracak yeni bir adım atıldı.

dolar1.jpgGeçtiğimiz yıl bankalara gönderilen örtülü talimatlar ile dolar, euro ve altın alım-satım işlemleri için makas aralıklarının yukarı yönlü çıkarılmasını isteyen TCMB, şimdilerde bu durumun tersini talep ediyor. Kapalıçarşı piyasalarında hem altın hem de döviz tarafındaki piyasa kurunun gösterge kur ile eşitlenmesi üzerine finans kuruluşlarının da benzer adımlar atması istenirken, bu durum döviz satacak yatırımcılar için bir teşvik adımı olacak.

Çok sayıda döviz sahibi, halihazırda büyük makas aralıkları olması nedeniyle satış esnasında büyük bir zarar olacağını öngörerek döviz pozisyonunu korumayı tercih ediyordu.