Dolar Sahipleri Bunu Beklemiyordu: Merkez Bankası'nın 6 Gün Sonra Vereceği Karar Ortaya Çıktı

Dolar Sahipleri Bunu Beklemiyordu: Merkez Bankası'nın 6 Gün Sonra Vereceği Karar Ortaya Çıktı
Bir süredir parasal sıkılaşma sürecine devam eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 27 Haziran tarihli PPK'da yeni faiz kararını açıklamaya hazırlanıyor. Ekonomi piyasalarında toplantıya ilişkin beklentiler ortaya çıkarken, atılacak adım dolar sahipleri için de kader belirleyici olacak.

Türkiye'de geçtiğimiz yaz göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi, ilk yılını tamamlamaya hazırlanıyor.

Bu süreçte Türkiye ekonomisinde keskin bir dönüşüm yaşanırken, 180 derece değişen para politikaları sonucunda parasal sıkılaşma adımlarının devam edeceği belirtilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in başını çektiği ekonomi yönetimi tarafından yüzde 8.5 olarak teslim alınan politika faizleri yüzde 50'ye yükselirken, geçtiğimiz aylarda faiz artırımlarını pas geçen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), 27 Haziran tarihli Para Politikası Kurulu'nda (PPK) nasıl bir adım atacağı merak konusu.

doviz1.webp"MERKEZ BANKASI FAİZLERİ SABİT BIRAKACAK"

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını bekliyor.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 50'de sabit bırakılacağını öngörüyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 50 olarak hesaplandı.

Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden 3'ü yıl sonunda politika faizinin yüzde 50, 1'i yüzde 47,5, 1'i yüzde 45, 1'i yüzde 44 ve 2'si yüzde 40 olacağını öngördü.

dolar6.jpgFAİZLERİN SABİT BIRAKILMASI DOLARI NASIL ETKİLEYECEK?

31 Mart seçimleri sonrasında dolar kurunda yaşanan yatay seyir devam ederken, bu süreçte uluslararası ekonomi piyasalarından Türkiye'ye yönelik sıcak para girişleri tavan yapmış ve TCMB, net döviz pozisyonunda 75 milyar doların üzerinde iyileşme sağlamıştı.

Merkez Bankası rezervlerinin yıllar sonra artıya geçmesinin ardından sıkı para politikalarının sürdürüleceği beklenirken, Türkiye'de görülen yüksek enflasyonun ineceğine dair somut veriler gelmeden faiz indirim hamle beklenmiyor.

Buna karşın son aylarda dolar/TL paritesinde yaşanan stabil görüntü, Merkez Bankası'nı yeni faiz artırımları için harekete geçirmekten uzak görünmekte. Yaz aylarında turizm gelirleri nedeniyle döviz girişinin de hızlanmasıyla birlikte gelecek birkaç ay için faizlerin pas geçileceği düşünülürken, yılın son çeyreğinde Merkez Bankası'nın ilk faiz indirim kararını verebileceği konuşulmakta.