Bir Aydır Yerinden Oynamıyor? Dolar Kuru Neden Sabitlendi?

Bir Aydır Yerinden Oynamıyor? Dolar Kuru Neden Sabitlendi?
Dolar son bir aydır yatay seyrediyor, analistler dolarda 30 TL'nin altını dillendirse de Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar tahminlerinde dolar 36 TL olarak açıklandı. Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara, doların neden sabit olduğunu sosyal medya hesabından anlattı.

Seçimden önce dolar kurunda yaşanan hareketlilik yerini yatay seyre bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, dolar kuruna ilişkin dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Kara, yatay seyreden dolar kuruna ilişkin Merkez Bankası'nı işaret etti.

Merkez Bankası’nın seçimin ardından satın aldığı dövizin toplamı 48.8 milyar dolara çıktı yani 50 milyar dolara dayandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verileri, yerel seçimi takip eden 1,5 ayda, 42 milyar dolar ile rekor bir hızda rezerv birikimi yaptığını gösterdi.

Söz konusu gelişmelerle birlikte dolar/TL, yatay seyrinin sürdürerek haftayı 32,22 TL seviyesinde kapattı.

TL, SINIRLI DEĞERLENDİ

Mayıs ayında TL, bugüne kadarki bölümünde de yatay seyretti.

DOLAR KURUNDA MERKEZ BANKASI ETKİSİ

Bu gelişmeler sonrası sosyal medya hesabından yatay seyreden dolar kuruna ilişkin Merkez Bankası'nı işaret eden Merkez Bankası eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, şu ifadelere yer verdi:
"Sermaye girişi ve ters dolarizasyonun hızlanması ile döviz arzı çok hızlı arttı. Merkez Bankası rekor döviz alımları yaparak hem TL'nin fazla değerlenmesine izin vermiyor, hem de rezerv biriktirmiş oluyor. TCMB son 5 haftada 35 milyar dolar aldı.

Bunun yaklaşık 20 milyarı yabancı girişinden, 15 milyarı ise yerleşiklerin döviz-TL geçişlerinden (kredi ve mevduat) kaynaklanıyor."