Dolar güne nasıl başladı?

Dolar endeksi (DXY) geçen hafta 95 seviyelerine indikten sonra yeniden 96.5 üzerini zorluyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Dolar güne nasıl başladı?

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın sıkı duruş söylemi ve veri odaklı bir politika izleyeceği açıklaması ve ABD Merkez Bankası'nın ek faiz artışında sabırlı olacağını belirtmesiyle girdiği pozitif döngüden bir nebze geriye gitti.

5.35 seviyelerinden 5.15'lere inen ve sonrasında Asya piyasalarındaki etkiyle 5.20 etrafında dalgalanan kur, dün doların küresel ölçekte değer kazanmasıyla yeniden yukarı yönlü harekete başladı.

Dolar endeksi (DXY),Fed'in politika değişikliğinden sonra gücünü bir ölçüde kaybederek 95 puan seviyesine indi. Euro/dolar paritesi yeniden 1.15 üzerini görse de DXY dün itibarıyla yeniden 96.5 puan civarında. Euro/dolar 1.135'a indi.

Türkiye tarafında piyasaları etkileyen bir veri ve haber akışı olmamasına rağmen doların yükseliş trendiyle 7 Şubat sabahı dolar/TL yeniden 5.23 sınırında. Euro ise dolar karşısındaki değer kaybına bağlı olarak 5.94 TL'den el değiştiriyor.

Uzmanlar, dolardaki yukarı yönlü grafiğin birkaç gündür gelişen ülkeler para birimlerini baskıladığını belirtirken, TL'nin nispeten pozitif ayrıştığını belirtiyor. GOÜ'de kayıplar yüzde 1 civarındayken, TL 0.5 puan civarında bir kayıp yaşadı.