Halk TV Canlı Yayın
Dolar 5.34'e kadar yükseldi! Sebebi...
Dolar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından gece saatlerinde lira karşısında 5.34’e kadar yükseldi.

Tutanakların bu yıl olası faiz artırımına ilişkin beklentileri canlandırmasının ardından dolar tüm gelişen ülke paralarına karşı güçlendi. Fakat doların lira karşısındaki hareketinde Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin katılım müzakerelerinin resmen askıya alınma ihtimali de etkili oldu. Şu sıralarda dolar/TL 5.33 seviyesinden işlem görüyor.

En az bir faiz artışı daha olabilir

Fed’in dün akşam yayınlanan tutanakları politika yapıcıların faiz oranlarını sabit tutma konusunda çok az risk gördüğüne işaret etti. Tutanaklar ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini vurguladı ve bu yıl en az bir faiz artışı daha olacağına yönelik beklentiyi artırdı.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, Fed tutanakları sonrası piyasada bir fiyatlama oluştuğunu söyledi: “Kurda hassasiyet zaten var, ister istemez yukarı tepki vermeye çabalıyor. Dolar/TL’nin bugün 5.30-5.35 aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz. ABD ve Çin arasında görüşmelere yönelik iyimser açıklamalar biraz rahatlatsa da piyasa artık net sonuç görmek istiyor.”