Dev Alman Bankası'ndan 'Önden Yüklemeli' Merkez Bankası Analizi

Dev Alman Bankası'ndan 'Önden Yüklemeli' Merkez Bankası Analizi
Deutsche Bank, Merkez Bankası'ndaki değişimi yorumladı. Almanların dev bankası, Fatih Karahan'ın atanmasının ardından faiz politikasının ne olabileceğini analiz etti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, AKP hükümeti tarafından büyük umutlarla Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştı.

Hafize Gaye Erkan'ın görevi yalnızca 7 ay sürdü. Erkan, Türkiye tarihinde görevde en az kalan Merkez Bankası Başkanı oldu.

Erkan'ın yerine, eski Washington Büyükelçisi Murat Mercan'ın yeğeni Fatih Karahan atandı.

hafize-gaye-erkan-001.jpg

Deutsche Bank stratejistleri, "Yeni TCMB Başkanı'nın atanmasıyla birlikte, 250 baz puan hatta 500 baz puan daha önden yüklemeli sıkılaştırma için alan görüyoruz" dedi.

Almanya'nın banka devi Deutsche Bank, Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğini değerlendirdi. Deutsche Bank stratejistleri, "Yeni TCMB Başkanı'nın atanmasıyla birlikte, 250 baz puan hatta 500 baz puan daha önden yüklemeli sıkılaştırma için alan görüyoruz" dedi.

deutsche-bank2.jpg

Almanya'nın banka devi Deutsche Bank, Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğini değerlendirdi.

Bankanın analizinde başkan değişimi ve enflasyonun yükselmesinin daha fazla faiz artırımı için alan açtığı belirtildi.

NTV'nin aktardığına göre, yakın vadede enflasyon baskısının artacağını belirten Deutsche Bank stratejistleri, "Yeni TCMB Başkanı'nın atanmasıyla birlikte, 250 baz puan hatta 500 baz puan daha önden yüklemeli sıkılaştırma için alan görüyoruz. 500 baz puan artırım henüz fiyatlanmadı" ifadelerini kullandı.

fatih-karahan.jpg

FAİZ İNDİRİMİ BEKLEMİYOR

Banka, bu yıl herhangi bir faiz indirimi beklemediğine yönelik görüş bildirdi. Piyasaların ise 2025 yılı için kademeli bir düşüş döngüsünü fiyatlayacağı öngörüldü.

Ayrıca Merkez Bankası'nın ek makro ihtiyati tedbirlere başvurabileceği de kaydedildi.

Etiketler :